13Th Klezmore Festival Vienna & Bratislava 2016

13Th Klezmore Festival Vienna & Bratislava 2016

13Th Klezmore Festival Vienna & Bratislava 2016

pá 4. listopad 2016, 19:00 uskutečněná akce
Ateliér Babylon sk Najít ubytování
Námestie SNP 14 / Kolárska 3, Bratislava
Jak se vám akce líbila? Ohodnoťte ji.
Informace o festivalu

Známych festivalov židovskej kultúry v Európe nie je veľa. Možno z nich spomenúť festivaly v Krakove, Budapešti, Londýne, Weimare, Fürthe a Ľvove. A potom KlezMORE v pre Bratislavčanov neďalekej Viedni (www.klezmore-vienna.at). Festival KlezMORE Vienna sa konal v rakúskej metropole desať rokov a počnúc rokom 2014 pokračuje už spoločne v spolupráci so slovenským hlavným mestom. Festival KlezMORE patrí medzi európske top festivaly židovskej kultúry, vystúpili na ňom najväčšie esá židovskej hudby (napr. nositelia prestížnej ceny Grammy – americkí The Klezmatics a poľskí Kroke, holandský Amsterdam Klezmer Band, Timna Brauer & Elias Meiri Ensemble známa úspešným reprezentovaním Rakúska na IBU Eurovision Song Contest). Festival trvá cca. mesiac na prelome októbra a novembra, pozostáva z desiatok kultúrnych podujatí spojených s kulinarikou a je sprevádzaný hojnou diváckou účasťou. 


Bratislava, napriek tomu, že Židia po storočia tvorili jej neodmysliteľnú súčasť, a napriek tomu, že sa v nej stále nachádzajú významné židovské pamiatky, dlhodobo nemala vlastný „židovský“ festival. Aj preto sa v roku 2014 zrodila idea takýto festival organizovať, a to v spolupráci dvoch hlavných miest a pod jednou značkou. Na bratislavskej časti premiérového spoločného ročníka sa na významných scénach predstavili kvalitní interpreti zo šiestich krajín (Srbsko, Česko, Lotyšsko, Rusko, Veľká Británia a Slovensko), čo diváci ocenili hojnou účasťou. Na ostatnom ročníku hudobná úroveň gradovala a predstavili sa umelci až z ôsmich krajín (Arménsko, Srbsko, Slovinsko, Ukrajina, Spojené štáty americké, Rakúsko, Maďarsko a Slovensko). 


„Bratislavská“ časť festivalu bude aj tento rok tvoriť jeho menšiu časť. Avšak, určite nie bezvýznamnú. Už teraz sa počíta s vystúpeniami troch hudobných zoskupení, a v závislosti od výšky finančných príspevkov aj tanečným workshopom, prednáškou o židovskej Bratislave a prehliadkou židovských pamiatok Bratislavy. Interpreti vystupujúci tento rok v Bratislave patria k celosvetovej špičke svojho žánru a budú headlinermi celého festivalu. 


Otvárací galakoncert festivalu sa uskutoční tento rok v Bratislave 4. novembra 2016 o 19.00 hod.. Pódium v renomovanom bratislavskom klube Ateliér Babylon bude patriť multižánrovému zoskupeniu umelcov z troch krajín sveta – Rakúska, Izraela a Trinidad a Tobago pod názvom TIMNA BRAUER & ELIAS MEIRI ENSEMBLE v programe SONGS OF JERUSALEM. Speváčka Timna Brauer s jemenskými koreňmi je absolútnou svetovou špičkou v oblasti world music, pričom k jednému z vrcholov jej doterajšej kariéry patrí reprezentácia Rakúska na renomovanej speváckej súťaži EUROVISION SONG CONTEST. Jej partner v hudobnom, ale aj súkromnom živote, Elias MEIRI má povesť jedného z najlepších svetových jazzových klavíristov. Okrem tohto zoskupenia na galavečere vystúpi aj domáci PREßBURGER KLEZMER BAND, nositeľ prestížneho ocenenia RADIO_HEAD AWARD za najlepší album v kategórii world&folk. 


7. novembra 2016 sa o 19.00 hod. v Kostole cirkvi bratskej
 uskutoční umelecký vrchol festivalu. Zoskupenie SEMER ENSEMBLE pozostávajúce z ôsmich najlepších muzikantov žánru klezmer zo štyroch krajín (Spojené štáty americké, Nemecko, Lotyšsko a Rusko) premiérovo predstaví projekt stratených piesní vydavateľstva SEMER pôsobiaceho pred druhou svetovou vojnou v Berlíne, paradoxne aj niekoľko rokov počas nastupujúceho nacistického režimu, ktorý jeho činnosť ukončil násilne počas Krištáľovej noci. Spevák zoskupenia


Lineup

Lineup zatím nebyl zveřejněn.

Ateliér Babylon Námestie SNP 14 / Kolárska 3, Bratislava Najít ubytování na Booking.com