Festival Norma 2017

Festival Norma 2017

Festival Norma 2017

pá 3. listopad 2017 uskutečněná akce
Jak se vám akce líbila? Ohodnoťte ji.
Informace o akci
Norma je festival autorského divadla a současného umění pořádaný v Ostravě. Festival pořádají ve spolupráci galerie PLATO Ostrava a pražské divadlo Studio Hrdinů. Festival Norma se soustředí na autorské divadelní projekty vypovídající o trendech a tématech, které zaměstnávají evropské tvůrce napříč generacemi i divadelními žánry. Důležitým rozměrem festivalu je syntéza výtvarného umění a divadla v konkrétních divadelních inscenacích i v sekci performancí na pomezí divadla a výtvarného umění. Toto spojení je oboustranně přínosné: pro konceptuální umělce je překračování hranic výtvarného umění přirozené a divadlo pro ně bývá vzrušující výzvou, divadelníci se mohou inspirovat snahami o přesah i svobodomyslností a lehkostí, s nimiž umělci nad divadlem uvažují.
Třetí ročník festivalu Norma, letos zhuštěný do jednoho dne, se v rámci svého vymezení na současné mezinárodní autorské pohybové a činoherní divadlo s důrazem na syntézu s výtvarným uměním, dramaturgicky zaměřuje na přesahy k hudbě.
V prostorách Dolu Hlubina, kde se uskutečnil už první ročník festivalu, se diváci setkají s variacemi na klasickou hudbu, konkrétně na dílo Franze Schuberta, a to v představeních Síla zvyku (zde velmi volně) brněnského HaDivadla, Schubert Teatru Dramatycznyho z Walbrzychu, a multimediální performanci skladatelky Natálie Plevákové Erlkönig digital.
Úvodem letošního festivalu bude performance choreografa a tanečníka Jana Bárty Pitch. Bárta si klade otázky po možnostech vnímání, pozorování a soustředění. Hra Thomase Bernharda Síla zvyku spadá do okruhu jeho her, v nichž akcentuje téma umělecké tvorby, touhy po dokonalosti a nemožnosti jejího dosažení. V případě tohoto titulu cirkusový principál Caribaldi autoritativně ovládá svou zuboženou suitu k dokonalosti Schubertův kvintet Pstruh. Interpretace v režii Jana Horáka a Michala Pěchoučeka tato témata akcentuje, ale zároveň bernhardovský dramatický záměr  postupně relativizuje a reinterpretuje. Performance Vladimíry Večeřové Vitální dialog, zkoumá, jak se může vyjádřit empatie, solidarita a přátelství skrze řeč těla, pomoci jeho znaků a beze slov. Výsledný tvar komponuje jako obraz, nebo spíše prostorovou sochu-instalaci s performancí.  Festival Norma letos představí vítěznou performance České taneční platformy 2017, taneční sólo Terezy Hradilkové Švihla. Hradílková se zde extrémní fyzickou akcí konfrontuje s osobní potřebou dostat se blíž sám k sobě a ke své podstatě. Vrcholem dne pak bude hudební performance Schubert. Hravá pocta Schubertově hudební genialitě je romantickou kompozicí s dvanácti performery a strunným kvartetem. Performance zvítězila na prestižní přehlídce současného polského divadla Divine Comedy Festival v Krakově 2016. Program uzavře multimediální performance skladatelky Natálie Plevákové Erlkönig digital. Ta uzavře Schubertovskou linku jednodenního setkání divadla, výtvarného umění a hudby, na který by měla Norma, opět už jako dvoudenní dramaturgická koncepce navázat v dalším, již čtvrtém ročníku.
Kromě představení Síla zvyku, které není English friendly, je festival bez jazykové bariéry.
ne 1. červenec
Divadelní léto pod vánočním stromkem? Udělejte svým blízkým radost vánočním vouc...
Koupit vstupenky

více akcí