koncert Jacky Terrasson

Jacky Terrasson

Jacky Terrasson

po 4. květen 2015 uskutečněná akce
Rudolfinum, Praha Najít ubytování
Jak se vám akce líbila? Ohodnoťte ji.
Informace o koncertu
Jacky Terrasson je ze všech jazzových pianistů nejzcestovalejší, „pianista radostné nálady” podle francouzského časopisu Telerama. Jeden z těch, kteří dokáží vyvolat v posluchačích euforii.
Narodil se v Berlíně v rodině Američanky a Francouze, vyrůstal v Paříži. Na klavír se začal učit v 5 letech a po studiích klasického piána začal s jazzem u Jeffa Gardnera. Náhodné setkání s Francisem Paudrasem (jehož film Round Midnight je o velkém přátelství s Bud Powellem) sehrálo důležitou roli v jeho jazzových počátcích. Jacky odešel do US studovat na Berklee College of Music. V roce 1993, kdy vyhrál prestižní cenu Thelonia Monka, začal jezdit na turné s Betty Carter. Tehdy se rozhodl natrvalo přesídlit do New Yorku.
Přesně rok po triumfu v soutěži Thelonia Monka prohlásil New York Times Magazine Jackyho za jednoho z 30 pod 30, to je jednoho ze 30 umělců, kteří pravděpodobně ovlivní budoucích 30 let v americké kultuře. Jacky podepsal smlouvu s prestižním labelem Blue Note.
Pro Blue Note nahrál tři tria (Jacky Terrasson, Reach a Alive). Potom se věnoval spolupráci s Cassandrou Wilson „Randezvous”, Michaelem Breckerem a Mino Cinelu „What it is”. Začátkem roku 2001 nahrál „A Paris” u Blue Note, velice osobitou interpretaci francouzské klasiky; „Smile”, (nejlepší jazzové album roku, 2003 Victoires du Jazz a Gold Django) a nakonec sólové album „Mirror”.
Tento Frankoameričan nás nikdy nepřestává oslňovat, buď jeho prestižní spoluprácí s velikány jako Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves, Jimmy Scott, Charles Aznavour, Ry Cooder… nebo jeho minimalistickou a energickou hudbou s bubeníkem Leonem Parkerem a basistou Ugonnem Okegwo v triu, která bylo považováno za jedno z nejlepších v 90.letech. Jeho intuice, instinkt a otevřenost ho vedla k objevům velkých rozvíjejících se talentů v jeho kapelách (talenty jako Eric Harland, Ben Williams, Jamire Williams a Justin Faulkner).
V únoru 2012 podepsal Jacky Terrasson smlouvu s Universal Jazz France. Jeho první nahrávka „Gouache” se objevila na podzim 2012 a je radostnou oslavou jeho dvacetileté kariéry. Na této nahrávce je obklopen nejlepšími z nastupující generace newyorkského jazzu, ale je tam také Michel Portal, Stéphan Belmondo, Minino Garay a zpěvačka Cecile McLorin-Salvant.
Jacky hraje pravidelně jako sólista i s triem na velkých festivalech (Montreal, San Francisco, Montreux, North Sea Jazz, Marciac) i na nejprestižnějších klavírních festivalech (Klavier Ruhr Festival, Lucerne, La Roque d’Anthéron, Piano aux Jacobins). Pravidelně vystupuje v Asii, Japonsku, Jižní Koreji a v Číně, stejně jako v Evropě a US.
Kdybychom měli charakterizovat jeho hru, dal by se přirovnat k Bud Powellovi s jeho pečlivě kontrolovanou rychlostí úderů, k Ahmadovi Jamalovi se smyslem pro frázování a pro znalost velkých francouzských skladatelů jako Ravel, Fauré a Debussy. Jeho ruce mísí a taví barevnost a inventivnost velkých pianistů minulosti i dneška, když tvoří svůj vlastní styl, jemný a svěží, hraný plynule s lehkostí, hnaný touhou předělávat a znovu, znovu objevovat, každým dnem až do nekonečna.
pá 1. prosinec 20:00
Chapeau Rouge, Praha
Klangstof zavítají poprvé do Prahy. První nizozemská kapela, která si kdy zahrál...
Koupit vstupenky
so 25. listopad
Sen řady metalových fanoušků se začíná naplňovat. HELLOWEEN vzkřísili historický...
Koupit vstupenky
so 17. březen 2018 20:00
Dvojnásobní držitelé ceny Grammy Evanescence se v příštím roce vydávají na turné...
Koupit vstupenky

více akcí