21. ročník festivalu pro židovskou čtvrť

21. ročník festivalu pro židovskou čtvrť

Od čtvrtka 11. do neděle 14. července se v historickém centru města uskuteční již 21. ročník unikátního festivalu, který nese název tohoto města a je věnovaný zdejší jedinečné urbanistické památce – židovské čtvrti.

Festival proslul nejen kvalitní nabídkou hudby, výstav, divadelních představení, filmů či autorských čtení, ale především příjemnou atmosférou a dobrým zázemím, které si užívají i rodiny s malými dětmi.

Festival začne ve čtvrtek 11. 7. v 16.00 vernisáží výstav v Muzeu Boskovicka, oficiální zahájení pak obstará v 17.00 v zámeckém skleníku kapela RabiGabi a.G. Ta nepatří rozhodně k žádným nováčkům našich pódií. Přestože kapela vznikla až v roce 2010, její členové projeli s Hradišťanem, Cimbálovou muzikou Jaroslava Čecha a brněnskou Natalikou v uplynulých 20 letech prakticky celý svět. Nezaměnitelný zvuk plný emocí, který dnes kapela vytváří, vychází ze spojení haličského klezmeru s moravskou folklórní melodikou.

Během čtyř dnů festival nabídne bohatý program na následujících scénách i mimo ně:

LETNÍ KINO

Boskovický festival jako jediný v létě představí izraelskou kapelu Psoy Korolenko & Oy Division! Na hlavní hudební scéně dále zahrají: česká legendární kapela Mňága a Žďorp, stálice alternativní hudební scény Už jsme doma, polští Klezmafour, špička české world music Čankišou, slovenská skupina Kubo Ursiny & Provisorium, maďarská kapela Kerekes Band a další.

UNI SCÉNA ZA MUZEEM

Tato scéna nese, stejně jako minulý rok, název kulturního magazínu UNI, který vydává sdružení Unijazz. Letos se scéna přesune z prostoru za muzeem do panského dvora, žánrové zaměření této scény ale zůstane stejné: folk, rock i alternativa rozezní toto zajímavé místo. Zahrají zde například: Kittchen, polští Plum, ze Slovenska přijede kapela Longital se speciálním akustickým setem, legendární Vladimír Václavek, Květy, boskovická kapela Karlovy hračky a mnoho dalších.

BLUES ALIVE BOSKOVICE 2012

Bluesovou scénu pořadatelé opět chystají ve spolupráci s nejrozsáhlejší přehlídkou tohoto druhu – festivalem Blues Alive. Tentokrát se představí skvělé bluesové duo z Polska Przytula & Kruk, dále projekt hudebníků z Česka a Slovenska Petra Börnerová Duo, nejlepší rakouské trio hrající Chicago blues The Roosevelt Houserockers a v také česká bluesová kapela The Kingsize Boogiemen.

ČESKO-NĚMECKÁ JAZZOVÁ SCÉNA

Na česko-německé jazzové scéně ve skleníku se letos představí např. česká kapela Nano Illusions, která je složená z pěti energických, nadšených a zkušených muzikantů v čele s talentovanou zpěvačkou Martou Kloučkovou. Dále pak kytarové trio z Drážďan Axiom, to čerpá inspiraci v hudbě 70. let (v hudbě Zappy nebo Led Zeppelin), k té přidává své vlastní nápady, kterými své publikum vždy okouzlí. V sobotu se pak představí zpěvačka Vladimíra Krčková a klavírista Martin Brunner. Ti začali spolupracovat – v současné době velmi prozaickým způsobem – díky Facebooku. Vladimíra má totiž zvyk psát na svou zeď místo statusů básně a Martin právě hledal poezii, kterou by zhudebnil... Výsledkem toho je rychle vznikající projekt jazz-popových art songů a návštěvníci se mají určitě na co těšit.

SYNAGOGA

V synagoze se od čtvrtka do neděle opět uskuteční komornější koncerty. Vystoupí zde Petr Linhart a 29 Saiten nebo zpěvačka, textařka a skladatelka Beáta Bocek. Její hudba je melodická, propletená emocemi. V textech se posluchači mohou setkat s duchovní, duševní a také přírodní tématikou. Využívá zvukomalebnosti polského jazyka, ve kterém je většina jejích textů. Další program v synagoze připravujeme.

DIVADLA

Divadelní sobota na hradě bude ve znamení ekvilibristiky, neděle pro změnu pohádková. Těšit se můžete na norské divadlo Zirk Mir a jejich představení Ad Undas. Ad Undas (latinsky Do vln) je norské rčení, které se používá, když jde něco tzv. do háje. A o tom je jejich představení. Je o mořeplavbě a zároveň i o spiritualitě. Ze St. Petersburgu pochází ruský divadelní soubor Teatr Novogo Fronta. Ti představí alegorickou grotesku o složitosti lidské duše – Causa Fatalis. Mezi další, neméně zajímavá divadla patří Ústaf a Cirkus TeTy. Cirkus TeTy je malý novocirkusový soubor se zaměřením na visutou akrobacii, kterou propojuje s divadelními představeními. A je také jediným souborem u nás, který se věnuje technice cloud swing (prověšené závěsné lano). V neděli se ve farské zahradě představí například Loutky bez hranic a Toy Machine, kteří si připravili nejen divadlo, ale také navazující výtvarnou dílnu pro děti. Dále pak kočovné divadlo Rózy Blechové zahraje hru Apolena a divadlo Kolárka vystoupí s pohádkou O Koblížkovi.

FILMY

Již od prvního ročníku festivalu je nedílnou součástí boskovického festivalu filmová přehlídka. Dramaturgie se pravidelně zaměřuje jak na dokumenty, reflektuje zločiny minulého režimu, lidská práva či významné osobnosti naší kultury, studentské filmy různých škol v Čechách i na Slovensku, tak i na hrané filmy.

Čt 11. červenec 2013
Boskovice, Boskovice
V Boskovicích vás opět čekají čtyři dny nabité skvělou letní atmosférou a bohatý...