42. ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště odhalil část programu i nový vizuál festivalu

Největší nesoutěžní filmový festival v České republice – Letní filmová škola Uherské Hradiště – se letos bude konat od 22. do 30. července. Již tradičně divákům nabídne program rozdělený do šesti základních sekcí: Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení. I letos Filmovku ovládnou skvělé filmy, příjemná atmosféra i barevný odborný a doprovodný program. Organizátorem festivalu je Asociace českých filmových klubů.

Vypravěč Visconti, král braku Corman i němé sci-fi. Taková bude letošní Inventura

Sekce Inventura, jež představuje archivní a klasické snímky v podobě retrospektiv či kapitol z filmové historie, připomene osobnost Luchina Viscontiho, velikána italského filmu a divadla, který by v letošním roce oslavil 110. narozeniny. Diváci budou mít možnost zhlédnout kompletní kolekci jeho čtrnácti celovečerních filmů a poslechnout si přednášku Stefanie Parigi, která o Viscontim přijede přednášet z univerzity v Římě.

V rámci cyklu Filmová čítanka představíme nejdéle fungující filmové ateliéry na světě Ealing Studios, které formovaly podobu britského filmu ve 40. a 50. letech. 

Pozornost budeme věnovat také němým počátkům sci-fi a s živým hudebním doprovodem představíme nejen klasickou Langovu Metropolis, ale např. I Krásku z Marsu Jakova Protazanova, dánskou Cestu na Měsíc Holgera-Madsena, italského Mechanického muže Andrého Deeda či Paříž spí Reného Claira.

Cyklus Půlnoční delikatesy se zaměří na tvorbu muže, který, byť nedosáhl nevyšších kritických poct, jako režisér a hlavně producent, ovlivnil poválečnou americkou kinematografii jako nikdo jiný. Rogeru Cormanovi bylo letos na jaře devadesát a my si připomeneme průřez jeho tvorbou od 50. do 80. let prostřednictvím snímků Jáma a kyvadlo, Útok krabích monster, Kýbl krve
a dalších.

Visegrádský horizont s Ivanem Passerem, Emílií Vášáryovou, Polskou filmovou školou,

studentskými filmy i novinkami

Pravidelný cyklus Češi v zahraničí bude pro letošek patřit Ivanu Passerovi. Začneme připomenutím restaurovaného Intimního osvětlení, jediného celovečerního filmu, který natočil v Československu, následuje výběr sedmi filmů, které vznikly v zahraničí. Ivan Passer přijal naše pozvání a spolu s odborníkem na jeho tvorbu Jiřím Voráčem budou po každém snímku diskutovat s těmi, kteří na besedu a projekci zavítají. Diváci tak získají jasnou představu, kudy vede cesta autorského režiséra/cizince v americkém filmovém průmyslu.

Dalším vzácným hostem této sekce bude první dáma slovenského filmu Emília Vášáryová, která představí nejen svůj nejnovější film Eva Nová, ale také svůj vlastní výběr nejoblíbenějších filmových rolí. 

Období, které pro Poláky znamená totéž, co pro nás nová vlna, je označováno jako Polská filmová škola. Jde o volné sdružení filmařů, kteří byli silně ovlivněni neorealismem a ve druhé polovině 50. let reflektovali události druhé světové války. Diváci se tedy mohou těšit na filmy Andrzeje Wajdy, Jerzyho Kawalerowicze či Andrzeje Munka. 

Na festivalu se opět objeví české, polské, slovenské i maďarské novinky. Čekají nás dvě české premiéry - poslední film Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad, který dokončili po smrti režiséra jeho kolegové, a dále nový film Benceho Fliegaufa Lily Lane

Filmy začínajících režisérů, kteří právě dostudovali či stále studují filmovou školu v Česku či na Slovensku, budou za přítomnosti svých tvůrců promítány i letos v rámci cyklu Studentské filmy

Letošní vizuál opět z dílny Malovce s Turečkem

Autory letošního vizuálu jsou Štěpán Malovec a Adam Tureček, kteří v minulosti vytvořili logo pro LFŠ a AČFK i výroční cenu v podobě zmrzliny: „… vizuál odkazuje svými atributy k pionýrské době, kdy fandové filmu mohli poprvé v historii, díky fenoménu VHS, schraňovat, rozmnožovat, šířit, konzumovat, mlsat a lízat filmové lahůdky. Sláva ručně malovanému plakátu! Hip hip hurá 40 letům Video Home Systému!“ přibližují vizuál festivalu autoři.

Výhody včasné akreditace

Do 30. června mají návštěvníci možnost zakoupit cenově zvýhodněnou akreditaci na všech devět festivalových dnů za 1 350 Kč, ke které letos získají jako bonus digitální předplatné časopisu Respekt na jeden měsíc zdarma. Zájemci si mohou zakoupit akreditaci a ubytování prostřednictvím akreditačního sytému, jež je dostupný na stránkách www.lfs.cz

Ceny akreditací

Typ akreditace  Základní cena       Se slevou      Při platbě do 30. června      

Jednodenní            350,-                           -                                  -

Čtyřdenní         1.100,-                      950,-                           -   

Devítidenní      1.700,-                      1.550,-                  1.350,-

Hosté odhalených sekcí LFŠ 2016:

Emília Vášáryová, Ivan Passer, Petr Jarchovský

Hosté předcházejících ročníků:

Peter Greenaway, Aki Kaurismäki, Emir Kusturica, Terry Gilliam, Abbas Kiarostami, Mika Kaurismäki, Carlos Saura, István Szabó, Ken Loach, Julio Medem, Fridrik Thór Fridriksson, Béla Tarr, Goran Paskaljević, Amos Gitai, Jaco Van Dormael, Apichatpong Weerasethakul, Pedro Costa, Bence Fliegauf, Vimukthi Jayasundara, Lisandro Alonso, György Pálfi, Dagur Kári, Sean Ellis, Ilmar Raag, Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi, Allan Starski, Jerzy Hoffman, Valie Export, Jan Švankmajer, Václav Havel a řada dalších.

pá 22. červenec 2016
různá místa, Uherské Hradiště
Největší nesoutěžní filmový festival v České republice – Letní filmová škola Uhe...