Alternativa 2013 - V Praze 20.–30. listopadu

Alternativa 2013 - V Praze 20.–30. listopadu

Festival „jiné“ hudby Alternativa 2013 proběhne letos v Praze už po jednadvacáté a i tentokrát se můžete těšit na spoustu nevšedních, nejen hudebních, zážitků.

V klubu Rock Café festival zahájí legenda japonské alternativní hudby Tatsuya Yoshida v duu Sax Ruins, spolu s Už jsme doma, kteří zahrají hudbu FPB, a bude to jejich jediný koncert u nás v rámci společného podzimního evropského turné.

V klubu Kaštan už je léta samozřejmou součástí programu přehlídka Malá Alternativa, svoje nové CD Purpura Echo (které je horkou novinkou vydavatelství Polí5) zde představí duo Sousedi na společném koncertu s kapelou Přetlak věku a vrcholem festivalového programu na vlastní scéně sdružení Unijazz bude večer, který vzdá hold otci českého industriálu – Jarda Palát in Memoriam. Čtyři koncertní večery v klubu HooDoo budou také ve znamení představování nových nahrávek: proběhne zde pražská premiéra nového alba skupiny Vložte Kočku, své zbrusu nové EP uvede brooklynská skupina And The Wiremen a se svým v pořadí již sedmým albem přijede stálice belgické avantgardní scény kapela DAAU. Poprvé u nás zahrají No Joy z Kanady, stejně jako vynikající francouzské trio TOC (Ternoy/Orins/Cruz). K vrcholům festivalu bude nepochybně patřit nevšední projekt skvělého švýcarského bubeníka Juliana Sartoriuse Beat Diary, na kterém s ním spolupracuje zajímavá mezinárodní sestava hráčů na gramofony. Na festivalu se představí čtyři z nich: dieb 13, Phaerentz, Meienberg a Strotter Inst, a chybět nebude ani samotný Julian Sartorius.

Tímto však výčet kapel z daleka nekončí! V klubu HooDoo budou mít návštěvníci jednu z prvních příležitostí slyšet nový projekt Václava Havelky a Karla Warwicka nazvaný Were Mute, zahraje polské trio 100nka nebo slovenské duo Ink Midget & Pjoni, dříve vystupující ve zcela odlišném projektu Tucan, a o jedinečný hudebně-estetický zážitek se pak postará kapela DekadentFabrik. Čítárna Unijazzu nabídne výstavu fotografií Karla Šustra z předchozího ročníku festivalu a další zajímavý doprovodný program: houslista Milan Jakeš a jeho přátelé připravují přímo na míru pro tento prostor zvukovou performance, kterou nazvali Mitakuye Oyeasin a další dva večery budou výjimečné zejména díky vzácným hostům, kteří přislíbili svou účast. Promítání filmu Concert for Fukushima – Wels 2011 se zúčastní jeho režisér Pavel Borodin i se svým dlouholetým spolupracovníkem, kameramanem Victorem Ferinem, návštěvníci projekce záznamu tanečně-divadleního představení Construct budou mít možnost se osobně setkat s autorem hudby a leadrem skupiny And The Wiremen Lynnem Wrightem a choreografkou Rachel Cohen.

Celý festival pak uzavře koncert královny alternativní hudby Lydie Lunch, tentokrát s úplně novým projektem Retrovirus, ke kterému přizvala další legendy newyorské avantgardy. Nechte se i vy pohltit jinou hudbou!

www.alternativa-festival.cz