České premiéry na Colours of Ostrava: shoegaze legenda Slowdive i tanečně-jazzová Caro Emerald

České premiéry na Colours of Ostrava: shoegaze legenda Slowdive i tanečně-jazzová Caro Emerald

Mezinárodní festival Colours of Ostrava přidává do programu dalšího ročníku dvě velká zahraniční jména, která zde zažijí tuzemskou premiéru: britskou legendu zasněného shoegaze Slowdive, která přijede v rámci reunion turné, a holandskou hvězdu tanečního jazzu, zpěvačku Caro Emerald.

Slowdive se v rozmezí let 1989 - 1995 s pouhými třemi alby dokázali zapsat do rockových dějin jako jedna z klíčových sestav popovější, experimentálnější verze shoegaze 90. let, ovlivňující postupně celou řadu indie rockových následovníků. “To, že naše hudba i po 20 letech ovlivňuje nové kapely, říká hodně. Jsem hrdá na to, co jsme tehdy dokázali,” tvrdí zpěvačka Rachel Goswell, jejíž nádherný hlas korunuje halucinogenní mnohovrstevnaté kytarové skladby. Nebylo jim ani pětadvacet, když se Rachel, kytarista a zpěvák Neil Halstead, bubeník Simon Scott, basista Nick Chaplin a kytarista Christian Savill rozešli. V době kdy se na scénu nekompromisně draly britpop s grunge, kterým Slowdive nemohli ani nechtěli konkurovat. “Britpop a grunge si myslely, že to mají v kapse, ale shoegaze se vrátil zpátky v podobě zblázněné zombie, která prostě nikdy neumře,” řekl nedávno Christian Savill v jednom z mnoha rozhovorů, ve kterých o dvacet let starší Slowdive vysvětlovali důvod naprosto nečekaného návratu na podia a zároveň připouštěli, že nevylučují nahrání nového alba. “Takže se na Colours možná dočkáme překvapení,” doplňuje ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Caro Emerald spojuje taneční jazz 40. let s 21. stoletím, pařížskou eleganci s Hollywoodem a elektrobeaty s bigbandem. Doma i po světě prodala miliony alb, dobyla holandské a britské žebříčky, vystupovala na festivalu Glastonbury i v Royal Albert Hall. “Její koncertní show přecházejí z intimní atmosféry do masové zábavy, retro nostalgii střídá potřeba užít si přítomnosti okamžiku a ve vzduchu je cítit dobře protřepané Martini Jamese Bonda i vzpomínka na Amy Winehouse,” říká s nadsázkou Zlata Holušová. Caro Emerald, absolventka amsterodamské jazzové konzervatoře neskrývá, že Amy byla jejím velkým vzorem. Když v roce 2007 holandští producenti David Schneurs a Jan Van Wieringen požádali neznámou Caroline Esmeralda van der Leeuw o nahrání dema skladby Back It Up, neměli ani tušení, že stojí u zrodu kariéry budoucí hvězdy. Prodej následujícího alba Deleted Scenes from the Cutting Room Floor v Holandsku pokořil dosavadní rekord Michaela Jacksona s Thrillerem. Následující deska The Shocking Miss Emerald ji už pevně usadila na trůně “jazzové retro princezny”. Zpěvačce dopomohla k mnoha cenám a veleúspěšné skladby využili filmaři i reklama.

Čt 14. červenec 2016