Colours of Ostrava zahájí ve čtvrtek bubeníci na barely z industriální čtvrti z Francie: Les Tambours du Bronx

Colours of Ostrava zahájí ve čtvrtek bubeníci na barely z industriální čtvrti z Francie: Les Tambours du Bronx

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava zahájí ve čtvrtek 17. července v 19.45 na hlavní scéně sedmnáctičlenná francouzská bubenická formace Les Tambours du Bronx, která delirické bubnování na plechové barely kombinuje s elektronikou, hip hopem, metalem, tribálním sborovým řevem a projekcemi.

Formace se do industriálního prostředí Dolních Vítkovic dobře hodí: Les Tambours du Bronx se zrodili v roce 1987 v průmyslové čtvrti francouzského města Nevers. Podobně jako ve filmu Do naha, Francouzi začali bubnovat také z dlouhé chvíle. Vzali zavděk dvě stě litrovými plechovými sudy ze skládky a nařezanými násadami od krumpáčů. Dělníci z Nevers ale brzy nastoupili dráhu dnes světoznámé bubenické party, postupně doprovázející Roberta Planta & Jimmy Page, Sepulturu, Jaze Colemana nebo Korn. Nejprve zhypnotizovali davy doma, pak v režii slavného Jean - Paul Goudeho s Johnny Hallydayem v Paříži pod Eiffelovou věží. Nakonec po celé Evropě, v Číně, Brazílii a Spojených státech. A proč se jmenují Les Tambours du Bronx? Protože se oprýskané dělnické čtvrti v Nevers říká Bronx.

Areál festivalu se otevře ve 14 hodin a první den nabídne například koncerty amerických MGMT, výstředních Shaka Ponk, amerického bluesového tuláka Seasick Stevea, na Drive stage například Slim Cessna´s Auto Club, v hale Gong vystoupí Cirk La Putyka s představením Risk, rozběhnou se diskuse na scéně České televize, workshopy a fireshow na Moving stage, první souboje ilustrátorů na Secret Walls stage i živý orloj na zvukařské věži u hlavní scény.

Vstupenky na čtyři dny a jednodenní budou k dostání i na místě festivalu. Návštěvníci si letos mohou vyměnit vstupenku za identifikační náramek nejen u bran festivalu, ale již den předem v Ostravě ve Foru Nová Karolina. Vstup pro děti do 140 cm je zdarma, v neděli stejná výhoda čeká seniory nad 65 let.

Hlavními hvězdami letošních Colours of Ostrava, které poběží do 20. července, jsou dále napříkladRobert Plant, zpěvák legendárních Led Zeppelin, američtí melancholici The National, francouzská zpěvačka ZAZ, Bastille, John Newman, John Butler Trio, Trentemøller, Seasick Steve, Chet Faker, Emilíana Torrini, MØ, Charles Bradley, Jamie Woon, Angélique Kidjo, The Asteroids Galaxy Tour, Ólafur Arnalds, John Grant, Shaka Ponk... Celkově letos proběhne přes 200 programových bodů na již 15 scénách. Přijede 59 zahraničních kapel z 20 zemí celého světa - od Jamajky, přes Turecko, Švédsko, Francii, USA, Německo, Itálii, Velkou Británii až po africké Kongo a Benin - a 51 z České republiky a Slovenska. Žánrově jde o to nejzajímavější ze současné elektroniky, world music, jazzu, rocku a alternativy. Kromě koncertů proběhnou také divadla, workshopy, filmy, diskuse, performance či výstavy a výtvarné aktivity.

Zázemí a servis pro návštěvníky

Areál festivalu se dočká letos opět zvětšení a zlepšení - ať už o sportoviště za druhou hlavní scénou, tak o Velký svět techniky a nový “bulvár”, který vede skrz areál. Na návštěvníky letos nově čekají dvě stanová městečka - jedno u areálu otevřené od 17. do 21. července, druhé u Slezskoostravského hradu otevřené od 14. do 21. července. Festival navýší také počet kontejnerů - toalet, více výčepů a především servis ve stanových městečkách. Již nyní je objednáno dvakrát více sprch než loni. Návštěvníci také budou moci využít posílenou MHD, slevu VLAK+ s Českými drahami (poloviční zpáteční jízdné do Ostravy odkudkoliv v ČR) nebo si půjčit kolo v půjčovně společnosti Kola pro Afriku, díky čemuž podpoří odvoz kol pro školáky do africké Gambie. Kdo se bude chtít na kole vydat dále než do centra Ostravy, bude moci využít mapy s vyznačenými cyklostezkami i posílené cyklovlaky. K dispozici bude zvláštní větší scéna pro děti s programem a hlídáním. Na nápoje budou využity opět vratné kelímky NickNack, část jejich nákladu v designu Colours of Ostrava. Stejně jako v minulém roce nabízí Colours v rámci projektu Colours bez bariér řadu výhod pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P. Jsou to například zvýhodněná cena vstupenky, u ZTP/P doprovod zdarma, speciální tribuny, možnost objednat si zdarma speciálně vyškoleného asistenta, doprava po Ostravě speciálně upravenými automobily, tzv. BB Taxi, nebo rezervovat bezbariérové ubytování. Partnerem Colours bez bariér je Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

Některá zajímavá čísla festivalu

 • elektřinu vyrábí 26 velkých agregátů

  </li><li><p>
  400 osob ochranky, letos
  se navíc zapojí dobrovolníci</p>
  </li><li><p>
  v areálu je téměř 10
  km plotů, obvod areálu pak 2,5 km, 920m jsou od sebe
  nejvzdálenější místa</p>
  </li><li><p>
  rozměr hlavní scény:
  45 x 28 metrů, výška 21 metrů, prostor pro hraní: 23 x 16 m,
  opět lepší zvuk</p>
  </li><li><p>
  do střechy hlavní
  scény lze pověsit až 50t techniky (+ další 30t váhy do dalších
  částí střechy) - letos největší stavba na českých
  festivalech v těch zásadních rozměrech (performance area,
  využitelná výška, nosnost, bezpečnost atd)</p>
  </li><li><p>
  hlavní scéna se staví
  6 dní, střechu přiveze 11 kamionů</p>
  </li><li><p>
  rozměr druhé hlavní
  scény: 31 x 14 metrů, 13 metrů výška, prostor na hraní: 16 x
  12 metrů</p>
  </li><li><p>
  celkově letos bude na
  festivalu 270m2 LED obrazovek, nově velká LEDka na pódiu</p>
  </li><li><p>
  nově LED obrazovka u
  Agrofert Fresh stage</p>
  </li><li><p>
  využívá
  pro ubytování
  12 hotelů
  a ubytoven</p>
  </li><li><p>
  produkce a zázemí
  vyroste z&nbsp;celkem 62 ks obytných kontejnerů, které se budou
  navážet celkem čtrnáct dní</p>
  </li><li><p>
  ve středu a ve čtvrtek
  je nově možnost akreditovat se ve Forum
  Nová Karolina
  od 14:00 – 21:00 hodin, bude zde možnost výměny vstupenky na
  pásek</p>
  </li><li><p>
  17 druhů piv na 226
  výčepních kohoutech</p>

Čt 17. červenec 2014
Dolní Vítkovice, Ostrava