Literatúra na Pohode 2016 a posledných 1000 permanentiek

Literatúra na Pohode 2016 a posledných 1000 permanentiek

Kníhkupectvo s výberom kníh šitým pre festival, kaviareň Foxford, workshopy, čítačky, diskusie a autogramiády s autormi kníh prinesie Literárny stan Martinus.sk. V programe budú aj obľúbené formáty liteRAPtúra, Slam Poetry či premietanie študentských filmov z Festivalu Áčko. Hlavným ťahákom tohtoročného programu je rozhovor s nórskou reportérkou Åsne Seierstad, autorkou knihy „Jeden z nás: Príbeh o Nórsku“, ktorá je mrazivým príbehom o masovom vrahovi Andersovi Breivikovi.

PIATOK

9:00 – 11:00 Literárny cirkus KK Bagalu

Aj tento rok bude na Pohode cirkus, v ktorom sa žongluje so slovami. Vydavateľstvo KK Bagalu oslavuje štvrťstoročie a vo svojom cirkuse privíta mená ako Dušan Mitana, Boris Farkaš, Márius Kopcsay,  Peter Balko, Soňa Uriková, Laco Kerata, Tomáš Varga a Marek Vadas. Nasleduje  autogramiáda.

11:00 – 12:00

25 rokov vydavateľstva Modrý Peter

Básne čítajú Ivan Štrpka, Juraj Briškár (finalista Anasoft litera), Ľuboš Bendzák a zakladateľ vydavateľstva a básnik Peter Milčák. 

12:00 - 13:00

Ako začať písať?

Katarína Čavojová a Lenona Štiblaríková pripravili workshop pre začínajúcich autorov. Aké sú najčastejšie chyby, ktoré robia autori pri oslovovaní vydavateľstiev? Čoho sa vyvarovať pri písaní?

13:00 - 13:30

Ako vzniká kniha?

Erik Fazekaš, editor z vydavateľstva Slovart, porozpráva o práci editora a o tom, aký je proces vzniku knihy a kto každý má vplyv na to, ako kniha vyzerá.

13:30 – 14:00

Peter Krištúfek

Peter Krištúfek predstaví svoj najnovší román Telá. Román o telách a telesnosti v rozličných podobách. Štyri postavy, ktorých príbehy sa prelínajú v dnešnej Bratislave. Moderuje Rudi Rus.

14:00 – 14:30

Ahoj Tato – Milý Kubo

Uvedenie knihy listov, ktoré začal písať Dežo synovi, v predtuche blížiaceho sa konca, 

s pocitom, že mu musí odovzdať svoje životné poznanie. Jakub túto výzvu opätoval 

a vznikol tak jedinečný dialóg medzi otcom a synom. Hostia: Jakub Ursiny, Ivan Štrpka, Ján Púček.

14:30 – 15:30

Åsne Seierstad Jeden z nás: Príbeh o Nórsku 

Kniha nórskej reportérky Åsne Seierstad je hlbokým pohľadom na osobu Andersa Behringa Breivika, masového vraha, muža zúfalo túžiaceho po sláve a uznaní. Príbeh o Nórsku 

zachádza do jeho detstva, opisuje traumy malého chlapca, jeho túžby po fyzickej dokonalosti a bohatstve. Rozhovor so spisovateľkou moderuje Tomáš Bella.

15:30 – 16:15

Franz Kafka 

Scénické čítanie poviedky Franza Kafku V trestaneckej kolónii v podaní Roberta Rotha a Pjoniho. 

16:30 – 17:00

O čom je dobrý preklad?

Mária Štefanková, ktorá do slovenčiny preložila Paola Giordana či Alessandra Baricca, 

a Jozef Zelizňák, vďaka ktorému spoznali slovenskí čitatelia Jø Nesba alebo Erlenda Loea, budú spolu s Jurajom Šlesarom diskutovať o práci prekladateľov a o tom, čo znamená slovné spojenie dobrý preklad.

17:00 – 18:00

Čau o piatej: Agda Bavi Pain - Východ z raja

V populárnom cykle dramatizovaných čítaní Čau o piatej vystúpia Jana Oľhová, Richard Stanke a Viktor Horján. Na záver bude beseda s autorom a krst knihy.

18:00 - 18:30

Oriental express

Arabská literatúra nie je len Tisíc a jedna noc. Expresný ponor do súčasnej arabskej literatúry s orientalistom a prekladateľom Marekom Brieškom. 

18:30 – 19:30

Rasha Abbas 

Ako by sa správal nemecký superhrdina? Ako sa žije utečenke v Nemecku? Nenechajte si ujsť originálnu autorku, jej nekonvenčné názory a poviedky plné sebairónie, popkultúrnych odkazov a surreálnych zvratov!Spisovateľka a novinárka Rasha Abbas sa narodila v sýrskej Latakii roku 1984.Moderuje Michal Hvorecký. V spolupráci s Goethe inštitútom v Bratislave.  

19:30 - 20:00

Nová beseda

Pre všetkých, ktorí milujú súvislosti, ale nemajú čas byť odborníkmi na všetko, vydáva vydavateľstvo Nová beseda útle a pestré knižky. Príďte sa rozprávať s redaktorom knihy 

Co je nového ve vzdělávání Bobom Kartousom a Terezou Hadravovou, autorkou Co je nového v estetice. Povedia vám napríklad, koľko faktov sa zmestí do sto stranovej knižky.

21:00 - 22:00

Festival Áčko premietanie

Nočné premietanie ocenených snímov študentského filmového festivalu predstaví jeho programová riaditeľka Michaela Morháčová.

23:00 - 00:00

Dmitry Glukhovsky - záznam besedy

Májovú besedu ruského autora sci-fi série Metro si prišlo do kníhkupectva Martinus.sk pozrieť približne 600 ľudí. Ak ste sa nemohli zúčastniť, pozrite si záznam!

SOBOTA

9:00 - 10:00

Kvíz Hra o tróny

Kvíz pre všetkých fanúšikov Georgea R.R. Martina a jeho série Pieseň ľadu a ohňa. Príďte si zmerať vaše znalosti tejto kultovej série s ostatnými fanúšikmi! 

10:00 - 11:00

Dejiny a súčasnosť cenzúry

O dejinách cenzúry a jej súčasných podobách sa budeme rozprávať so zamestnancom Ústavu pre českú literatúru, spisovateľom Dušanom Taragelom, literárnou vedkyňou Ivanou Taranenkovou. Ukážky číta herec Vlado Zboroň. Moderuje Fedor Blaščák.

11:00 – 13:00

Anasoft litera 2016

Beseda s tohoročnými finalistami prestížnej literárnej ceny Anasoft litera 2016.

Jaro Rihák –Mário Gešvantner 

Rút Lichnerová – Mária Hejtmánková

Peter Šulej – Simona Fochlerová 

Jana Beňová –Ján Púček

Balla – Tomáš Hučko

Vanda Rozenbergová – Katarína Kucbelová

13:00 – 14:00 

Básne SK/CZ

Pásmo súčasnej oceňovanej česko-slovenskej poézie. 

Účinkujú: Jakub Řehák, Ladislav Zedník, Peter Borkovec, Erik Šimšík, Mária Ferenčuhová, Luboš Svoboda, Erik Markovič, Mirka Ábelová. Moderuje Peter Prokopec.

14:00 – 15:00

liteRAPtúra

Literárny cirkus KK Bagalu uvádza program liteRAPtúra, v rámci ktorého vyrážajú špičky (československého) rapu do boja bez beatov a servítok, aby sa predviedli v čírom prednese svojich hustých textov. VEC, Kato (Prago union), Bene, Lyrik, Strýček Nicholas. 

15:00 – 16:00

Olga Tokarczuk

Prozaička Olga Tokarczuk, ktorá za svoje knihy dostala už niekoľko európskych cien a dnes je jednou z najčítanejších poľských autoriek, predstaví okrem iného slovenský preklad knihy Pravek a iné časy. Rozhovor s autorkou vedie Peter Michalík. 

16:00 – 17:00

Jáchym Topol a Knihovna Václava Havla

Kultový český autor diel ako Sestra a Chladnou zemí prečíta zo svojej novej tvorby a odprezentuje činnosť a náplň Knihovny Václava Havla, kde je programovým riaditeľom.  

17:00 – 18:00

Čau o piatej STOKA číta STOKU

25. výročie založenia divadla Stoka. Účinkujú: Braňo Mosný, Peter Tlajčík, Michaela Halcinová, Martin Kollár, Lenka Libjaková, Tomáš Pokorný a Blaho Uhlár. 

18:00 – 18:45

20 rokov súťaže Poviedka

20 rokov literárnej súťaže Poviedka. Besedu s vyhlasovateľom a ocenenými autormi moderuje Matúš Mikšík. Vystúpia: Radovan Potočár, Dominika Madro a Radka Komžíková, číta Lubo Bukový a Lucia Hurajová. Na záver bude odštartovaný nový ročník súťaže. 

19:00 – 20:30

Slam Poetry CZ/SK

Súťaž v netradičnom prednese autorskej poézie s využitím prvkov divadla a performance. Československé finále prináša to najlepšie z oboch krajín. 

Účinkujú: Metoděj Constantine, Rimmer, Anton Svahilec, Adeladla, Ondřej Hrabal, Vlado Janček, Bruce Lee, Lojza Kvádr.

21:00 – 22:00

Stoka – Tváre

Záznam legendárneho predstavenia Tváre z roku 1997 uvedie režisér Blaho Uhlár. 

22:00 – 24:00

Fest Anča 2016

Nočné premiérové premietanie čerstvo ocenených filmov Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2016. Filmy predstaví Mário Brojo.

Čt 7. červenec 2016
, Trenčín sk
7. až 9. července 2016 bude slavit festival Pohoda dvacet let.  Popřát přijedou...