MGMT a Les Tambours du Bronx posilují program Colours of Ostrava 2014

MGMT a Les Tambours du Bronx posilují program Colours of Ostrava 2014

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, který proběhne od 17. do 20. července 2014 v ostravských industriálních Dolních Vítkovicích, hlásí po Robertu Plantovi další dvě velké programové posily: americkou psychedelickou kapelu MGMT a sedmnáctičlennou bubenickou formaci Les Tambours du Bronx z Francie. „Obě kapely, i když jsou každá z jiného žánru, dávají obrovský důraz na vizuální složku koncertu, jejich vstoupení budou pro diváky velký zážitek,“ láká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

MGMT si získali obrovskou popularitu již díky prvnímu albu Oracular Spectacular a chytlavým hitům jako Electric Feel a Kids. Zároveň si vysloužili pozornost odborné kritiky a postupně získali několik nominací na ceny Grammy. Svým psychedelickým halucinogenním rockem a popem okouzlili řadu kapel a hudebníků, se kterými si také společně zahráli, jako například Beck, Paul McCartney, Flaming Lips, Yeasayer, Radiohead, Florence And The Machine nebo Tame Impala. Andrew VanWyngarden a Ben Goldwasser formaci založili (tehdy ještě jako The Management) v roce 2001 na Wesleyan University, umělecké škole v Middletownu spojené s významnou sekcí experimentální hudby a jménem Johna Cagea nebo avantgardního jazzmana Anthony Braxtona, jehož kursy Andrew absolvoval. Existence stejně pojmenované skupiny ale dvojici studentů zanedlouho přinutila ke zkratce MGMT. Po vydání alba Oracular Spectacular v roce 2007 se přibráním dalších muzikantů z dua rozrostli na regulérní koncertní kapelu schopnou zmagnetizovat sto tisícové stadiony. O tři roky později MGMT přišli s eklektickým albem Congratulations v produkci Pete Kembera (Spacemen 3). „Nesnažíme se o hudbu, kterou každý napoprvé pochopí,“ tvrdili tehdy Andrew s Benem, a že nemluvili do větru, potvrdili novým, letos vydaným, albem lakonicky pojmenovaným MGMT. K MGMT neodmyslitelně patří také fascinující, až mystický výtvarný design, originální videoklipy a koncertní projekce, na kterých s nimi spolupracovali Anthony Ausgang, Sam Fleischner nebo Megha Barnabas.

Druhým přírůstkem do programu Colours jsou francouzští bubeníci na plechové sudy Les Tambours du Bronx pocházející z průmyslové čtvrti francouzského města Nevers přezdívané Bronx. „Těšte se na rytmicky a vizuálně strhující industriální obřad zesílený elektronikou, hip hopem, metalem a tribálním sborovým řevem, vrcholící zničením nástrojů a totálním vysílením bubenické eskadry do půl těla svlečených chlapů,“ líčí Zlata Holušová. Členové začali hrát násadami od krumpáčů na obrovské sudy v podstatě z dlouhé chvíle, ale brzy nastoupili dráhu dnes světoznámé bubenické party, postupně doprovázející Roberta Planta & Jimmyho Page, Sepulturu, Jaze Colemana nebo Korn. Nejprve zhypnotizovali davy doma, pak v režii slavného Jean - Paul Goudeho s Johnny Hallydayem v Paříži pod Eiffelovou věží. Nakonec po celé Evropě, v Číně, Brazílii a Spojených státech. Nepovažují se za hudebníky a jejich pódiová divočina, zdramatizovaná filmovými dotáčkami a světelnou show, připomíná spoustu věcí, jenom ne koncert bubeníků. Ostatně první co udělají, když vyfasují nové sudy, tak je podle svých momentálních nálad originálně posprejují. A po dvou vystoupeních - na každé vyjde jedna strana - rozsekané jako vzácné suvenýry rozdávají návštěvníkům. Dosavadní spotřeba: dvacet tisíc kusů.

Čt 17. červenec 2014
Dolní Vítkovice, Ostrava