Novinka Colours of Ostrava: Drive stage se 17 aktuálními kapelami z alternativního country, bluesgrassu, folku, blues i rockabilly

Novinka Colours of Ostrava: Drive stage se 17 aktuálními kapelami z alternativního  country, bluesgrassu, folku, blues i rockabilly

Sedmnáct zahraničních i českých jmen, která stojí na špici dění v současném alternativním country, bluesgrassu, folku, blues, punku i rockabilly, přinese nová scéna Drive stage (s podtitulem divnorockabillycajunpunkfolkcountry) na letošním festivalu Colours of Ostrava (18. – 21. července).

„Myšlenka Drive stage vyšla z naší chuti si hrát s nezvyklým pojetím country motivů v ryze současné hudbě. Bavilo nás spojovat kapely z celého světa, které mají skutečný ´drive´, energii, kterou si při jejich koncertech pořádně užijete,“ říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. Diváci se tak mohou těšit na kapely, které nabízejí žánrově překvapivá hudební spojení a zároveň výjimečné hudební zážitky: míchají country s punkem, elektronický hip hop s bluegrassem, gypsy swing s punkem, berlínský weillovský kabaret se šansonem a romským dechno Balkánem, rockové hity s bluegrassem a country, syrové country s blues nebo folk s rockem. Scéna Drive stage bude umístěna do cirkusového šapitó. „Většina kapel zažije na Colours českou premiéru,“ podotýká Zlata Holušová.

Do programu festivalu tak přibylo sedmnáct nově potvrzených kapel: Baskery, country punkové sesterské trio ze Švédska, syroví country bluesmeni Agnostic Mountain Gospel Choir z Kanady, švýcarští Mama Rosin, kteří kombinují cajun, zydeco s rock´n´rollem a punkem, berlínský psychobilly gypsy swing punk Diving For Sunken Treasure, američtí Gangstagrass, kteří spojují bluegrass, elektrobeaty a newyorský hip hop, Hayseed Dixie s rockovými hity předělanými do bluegrassu a country, alternativní folkrockeři rockeři My Jerusalem z USA, u nás oblíbení 17 Hippies s typickým „berlínským stylem“, který míchá weillovský kabaret, romský dechno Balkán, cajun, country, francouzský šanson, folkrock, blues i pop, bluesrockový pastor Glenn Kaiser, tři instrumentální ďáblové z kanadského Québecu De Temps Antan, mnohonárodnostní Worldly Savages hrající gypsy folk punkovou multikulturní směs a The Cellmates s rockabilly a rock´n´rollem z Bratislavy.

Z České republiky zde zahrají Nylon Jail, kteří míchají country, folk, rock a elektroniku, The Rocket Dogz s rock´n´rollem, punkem a rockabilly, folkrocková Lucie Redlová & Garde, original banjo punk future jaz band dobře vypadajících mužů Poletíme?, a Sarah And The Adams, zpěvačka, klavíristka a skladatelka Šárka Adámková.

„Zájem o country, bluegrass, tradiční hudbu a folk - donedávna vysmívaným symbolům konzervatismu - zasáhl takřka celý svět. Na novém významu získaly akustické nástroje: banjo, housle, mandolíny, valchy a kytary. Drive stage se zaměří na tento směr, z něhož v posledních letech vyšla celá řada vynikajících a zásadních skupin a osobností posouvající country, bluegrass a folkové písničkářství do 21. století, kdy se běžností stalo také propojení s elektronikou, avantgardou a hip hopem,“ doplňuje Zlata Holušová.

Čt 18. červenec 2013
Dolní Vítkovice, Ostrava