Po létě jak z Vančurova románu to vypadá, že na pár dnů přichází slunce a modrá obloha.

Již zítra, ve středu 17. 8., začíná prvním neoficiálním dnem letošní oslava radosti, léta a setkání, kultovní Open Air Festival „Trutnov 1987-2011“. Protože toto léto bylo poněkud rozmarné, jako z Vančurova románu, a poměrně kruté k návštěvníkům festivalů, ale pro nadcházející víkend jsou meteorologové velmi optimističtí, rozhodli se pořadatelé trutnovského Open Airu dát malý dárek všem, kteří si po sérii deštivých dnů chtějí spravit chuť. Lístek na místě bude stát stejně, jako v předprodejích, tedy 1080 Kč na všech pět festivalových dnů.

Letošní ročník Trutnov Open Air Festivalu je věnován mezinárodní organizaci zasazující se o dodržování lidských práv Amnesty International, která vznikla před padesáti lety, a také legendárnímu a kultovnímu rockerovi, básníkovi a šamanovi s jasným názorem, který se mu stal osudným, Jimu Morrisonovi, jenž odešel před čtyřiceti lety. Pořadatelé dále připomenou Tecumsehovy bojovníky od Tippecanoe, kteří byli u jediného vytvořeného hlavního města indiánské konfederace před dvěma sty lety pobiti americkou armádou. Festival přijede podpořit jeden z nejsvéráznějších a nejvýraznějších šamanů a tanečníků od dob Sedícího býka - Iggy Pop se svými letitými kumpány The Stooges. „Bude se jednat o jedno z jejich posledních vystoupení. The Stooges končí a Iggy omezuje koncertní činnost,“ uvádí Martin Věchet, zakladatel festivalu.

Celé letošní setkání zahájí první neoficiální den ve středu 17. 8. kapela sametového podzemí Půlnoc. Legenda domácího undergroundu, kterou ve druhé polovině 80. let jako polooficiální soubor založil Milan Hlavsa spolu s některými kumpány z Plastic People Of The Universe a dalšími muzikanty, se letos dala dočasně dohromady, aby uctila nedožité šedesátiny svého zakladatele.

První oficiální den letošního Trutnov Open Air, čtvrtek, pak zahájí další kapela sametového podzemí, unedrgroundovo-pubová Garage s božským Tonym, kteří budou předznamenávat brzký příchod největšího tančícího šamana od dob Sedícího Býka - Iggy Popa se Stooges. Krátce před nimi program v Undergroundovém stanu odstartuje Luboš Beňa a Matěj Ptaszek ze Slovenska svojí známou „hymnou“ Dobré ráno blues z českého filmu Občanský průkaz. „Kdo jiný by měl letošní trutnovské pow wow zahajovat, když ne kapely z undergroundu, na jehož základech festival vzniknul, a tóny z dobového filmu o tom, jak se v Československu pronásledovalo za hudbu, její hraní a zavíralo za její pouhý poslech či účast na ni…?! “ říká k tomu Martin Věchet. To vše doplněné aurou jednoho z největších šamanů, božského Iggyho, při jehož tanci se kroutí prsty kdejaké bledé tváři, ale srdce zasvěcených squaw a bojovníků tančí a vzlétá jako jestřáb! Těsně před Iggym, jakoby předkapela, vystoupí jeden muž pouze se svou španělkou – Jiří Schmitzer.

Z programu letošního Trutnov Open Air Festivalu na poslední chvíli vypadnul Petr Spálený, který prostřednictvím svého managera Krejči zrušil své páteční vystoupení ze zdravotních důvodu. Jeho koncert 20. srpna následně po Trutnovu však dle oficiálních stránek Petra Spáleného zrušen nebyl. Jak později pořadatelům oznámila zprostředkovatelka koncertu, Petra Spáleného měly urazit především otázky pro festivalový samizdat. Ptali se na Antichartu a jeho vztah či vazby na český underground. Pořadatelé však všechny ubezpečují, že náhrada v podobě sobotního překvapení minimálně stejně, ne-li více pobaví, a že nejeden mokasín nezůstane v klidu a málokterá ústa nebudou zpívat ty staré písně lesů, vod a táborových ohňů.

Čt 18. srpen 2011
Bojiště, Trutnov
Kdo nezažil - neuvěří... a kdo zná, tak nedá na jedinečnou atmosféru tohoto fest...