Sziget 2013 - Blur, Blur, Blur

Sziget 2013 - Blur, Blur, Blur

Přestože, rockových kapel hraje na festivalu hodně, pateční program jich moc nenabízel. Ale nabídl největší hvězdy festivalu. Ať doposud byli headlineři festivalu Sziget jakkoliv slavní a hvězdní, Blur všem ukázali, kdo je tady ten největší tahák. Britská rocková čtveřice sázela hity a doprovázel jí tančící a zpívající dav celého prostranství před hlavním pódiem.

Přitom začátek třetího festivalového dne (Na Sziget festivalu začíná den na hlavních pódiích v 16:00 a končí ráno s východem slunce.) byl více než vlažný a areál se zaplňoval jen pomalu, jakoby týdenní horka zcela vyčerpali všechny návštěvníky. Britští rockeři Mystery Jets pod pódiem měli jen pár tisícovek, kteří se skovávali do stínu, jež poskytuje rozhlehlá konstrukce Pop – Rock Main stage. Velmi unavený rozjezd třetího dne.

Do Stanu A38 se dalo jít na Dry the River, ale přiznejme si, kdo by se rád po tomto týdnu opět dobrovolně koupal ve vlastním potu uvnitř rozpáleného stanu. Lepší bylo si jít užít atmosféru a případně si hrát. Celkovou hravost podporují i pořadatelé, na každém kroku se můžete setkat s nějakou dekorací, performancí, koncertem nebo prostě jen s malou DJ stage. Jedna z velký atrakcí se odehrává každý den v 19:00 před hlavním pódiem. Pokaždé něco jiného, balonky, větrníky či barevná party. Na první pohled to vypadá jako totální nesmysl, ale pokud máte hravého ducha jako spousta dalších festivalových Szigeťanů, jeví se to jako skvělý nápad. Záleží prostě jen na vás, jakým způsobem si rozhodnete tenhle festival užít.

Dramaturgové se nemohli švédskému uskupení Peter Bjorn and John pomstít více, než dali jejich koncert proti Blur hrající na hlavní stage. Kapele to ale evidentně vůbec nevadilo a spustilo pohodový koncert plný radostné energie, který zpěvák Peter Morén skoro celý spokojeně proskákal se svými fanoušky. Zazněly písně hlavně z dvou posledních alb Gimme Some a Living thing, Jediným neduhem bylo možná až příliš hlasité ozvučení, což ale bylo pravděpodobně zapříčiněno tím, že stan A38 nebyl zaplněn ani ze třetiny a tak se zvuk daleko více odrážel. I přesto si fanoušci mohli užít precizní nazvučení, kdy byly slyšet i takové vychytávky, jako jsou dřívka. Když zazněl pravděpodobně největší hit Young folks zmizel zpěvák z pódia a k nadšení diváků se objevil přímo pod pódiem. Nastalo šílenství a do stanu nahopsali úplně všichni kolemjdoucí. Nakonec nelze dodat nic jiného, než ať žije radost a rock´n´roll.

To ale zatím na hlavním pódiu největší hvězdy festivalu Blur předvedli, na koho se na Sziget festival přijelo. Pánové od začátku hráli ty nejznámější písničky včetně například There's No Other Way či Girls & Boys a když navíc oznámili, že se blíží bouřka, dosáhli i většina publika téměř extáze. Damon Albarn, Graham Coxon, Alex James a Dave Rowntree to pořád umí a skladby jako Country House fungují dokonale a když spustili závěrečný hymnický Song 2, zpívalo nejen veškeré publikum na place, ale okolní stánky se museli bát o své stoly, které málem praskli pod tíhou zpívajících tanečníků.

Pro ten večer se s kytarama v podstatě skončilo, ale sobotní program nabízí Enter Shikari, Editors, the Fratelis a další. Pořád se je na co těšit.

Nonstop týden plný zábavy se koná od 5. do 12. srpna v Budapešti. www.szigetfestival.cz, nebo na http://www.facebook.com/SzigetCZ.

Za Sziget festival
P & T & B

po 5. srpen 2013
Ostrov Sziget, Budapešť
Sziget festival se koná v maďarské metropoli Budapešť na ostrově Óbudai. V roce...