Sziget 2013 - Franz Ferdinand si napravili reputaci

Sziget má slušný hudební rozptyl, stačí si srovnat headlinery – Nick Cave, Biffy Clyro, Blur, Mika a … ale proč David Guetta? Častá otázka všech kdo přijeli na Sziget za muzikou a padla řeč na závěr festivalu. DJ David Guetta, tak populární u fanoušků a tak nepopulární u kritiků, totiž doprovázel finální show festivalu Sziget. Pro milovníky kytar tady naštěstí byli jiné koncerty.

Hlavní podium odstartovala francouzští bubeníci Les Tambours Du Bronx, tohle by bylo skvělé jako mejdan v parku kdy si všichni bouchnem do sudu, ale na Pop-Rock Main Stage to nefungovalo. Za to následující Babylon Circus byla daleko lepší prezentace francouzské muziky. Výborná rockůvka umíchaná z ingrediencí ska-punk-reggae-swing-jazz. Tahle francouzská parta perfektně připravila půdu pro Franz Ferdinand.

Nedělní program ve stanu A38 otevírala americká dvojce The Bots. Tihle mladí bratři (14 a 18 let) letos už vystupovali na mnoha světových festivalech včetně českého Colours of Ostrava a získali si srdce nejen fanoušků ale i hudebních kritiků, kteří je vynáší do nebes jako jeden z nejlepších objevů současné americké punkové scény. Jejich hudba je syrová, upřímná, a když zavřete oči, vybavíte si v některých momentech Thoma Yorka, jak zpívá Creep. Z jejich hudby jsou cítit zakouřené punkové a rockové kluby (i když teď už vlastně zakouřené nejsou) a taková ta neopakovatelná mladická syrovost a nadšení pro hudbu. Jedno z nejlepších překvapení letošního Sziget festivalu.

Americké punkery The Bots vystřídali ve stanu A 38 britští indie rockeři, a shodou okolností také bratři, The Cribs a publikum se s pozdějším časem i o trochu rozrostlo. The Cribs měli čeští fanoušci možnosti vidět v roce 2012 na samostatném koncertě v pražské MeetFactory, takže to není úplně neznámá kapela. Pro mě však dost zaměnitelná s podobnými indie rockovými britskými partami, kterých se v posledních letech vyrojily doslova stovky. Koncert byl příjemný, měl i dobrou atmosféru, ale díky absenci silných písní těžko zapamatovatelný.

Monumentálním intrem začal o půl osmé na hlavním pódiu koncert dlouho skotské kapely Franz Ferdinand. Zpěvák Alex Kapranos se hned zeptal, jak se všichni na Szigetu mají a přesně v tom duchu se neslo celé vystoupení. Přátelské a pohodové. Franz Ferdinand sice nedisponoval takovou precizností jako Editors, ale vypadalo to, že si indie rockoví hrdinové své veselé teatrálnosti a uhlazené dramatičnosti velice libují. Vše pak utvrzoval skvělý zvuk, který ale zvukař během půlky koncertu úplně zbytečně ještě zesílil. Když se ozvaly tóny asi nejslavnějšího hitu Take me out, dav spustil chorál ještě předtím, než vůbec začal text písně. Tak by to mělo vypadat, jak řekl kytarista Nick McCarthy: „Thank you Sziget, it´s lovely to her you sing back“. Tímto se Franz Ferdinand u českých fanoušků rehabilitovali po nevydařeném koncertě na Rock for People.

Každý kdo nechtěl vidět zaverečné kyčovité finále mohl vyrazit na koncert znovu obnovených Terne Čhave. Náš poslední zástupce na festivalu začal se zpožděním a tak do prázdného stanu (zpoždění se na Szigetu nevyplácí, lákadel okolo je příliš mnoho), ale skvělým koncertem nakonec stáhli mnoho příchozích a končili s davem fanoušků. Pak už jen dokončit na nějaké párty a jedna věc je jasná, jestli chcete tančit až do rána, jděte na Boys noize.

Už teď se všichni těší na příští rok, protože Sziget 2013 se vydařil.

Za Sziget festival
P & T & B

po 5. srpen 2013
Ostrov Sziget, Budapešť
Sziget festival se koná v maďarské metropoli Budapešť na ostrově Óbudai. V roce...