Sziget 2013 - Zahřáto, až předvařeno

Sziget 2013 - Zahřáto, až předvařeno

Festival Sziget má za sebou první dva zahřívací dny a díky tropickému počasí vstupují fanoušci do prvního řádného dne festivalu už trochu zavařeni. Ale magická atmosféra ostrova uprostřed Budapešti funguje dokonale již řadu let a dokazují to davy fanoušků proudící z celé Evropy.

Přestože nebylo těžké potkat fanoušky, kteří přicestovali ze vzdálených koutů Evropy už v sobotu, bylo v pondělí i přes velmi zaplněný prostor před hlavní stage při vzpomínkovém koncertě na Laszlo Bodiho (aka CIPŐ), přeci jen dnem kdy se rozlehlý areál spíše zaplňoval a navazovali se mezinárodní přátelství. To nultý den festivalu, prověřil připravenost pořadatelů podstatně více.

Bingo players - photo David Peltan

Bingo players - photo David Peltan

Přestože většina scén ještě nehrála, program probíhal na čtyřech z pěti hlavních podiích a dvě hlavní tentokrát zacílili na domácí hřiště a hlavně na jednodenní návštěvníky z Budapešti. Mohutný zpívající dav pod pódiem maďarské rockové hvězdy Quimby ukázal, že od pořadatelů to byla sázka na jistotu. Maďarská verze lepších Abraxas říznutá Pražským výběrem je evidentně hodně populární a i díky řadě hostů mělo vystoupení slušný spád a atmosféru. To slavný folklórní soubor Muzsikás se musel spokojit s podstatně menším počtem návštěvníků. Přesto to byla oslava čtyřicátého výročí kapely místy dech beroucí a gratulovat a společně zahrát si na pódium přišlo velké množství různých hostů. Někdy i nečekaných, protože američtí Woven Hand rozhodně svým ostrým bluesrockovým zvukem, řadu starších návštěvníků překvapili. Z řady společných vystoupení, však bylo cítit nespoutanou radost z hudby a zpěvu.

Řada zahraničních návštěvníků, čekala na velká jména světové scény a tak se na řadu zábavných atrakcí se stála fronta. Lákala nejen jedinečná vyhlídka na celý ostrov z obřího „ruského“ kola Sziget Eye či unikátní Luminárium, kde „Szigeťan“ si může prožít chvíle klidu a naladit se na jinou vlnu a nebylo neobvyklé vidět páry, které využili příležitost, kterou Sziget nabízí a vstoupili do svazku manželského. Pro každého něco a dohromady slušná porce i nehudební zábavy.

Jak zatočit s vedrem – Sziget Beach

Úterý bylo také prvním dnem, kdy na festivalu vystoupil zástupce z ČR. Vítěz Youtube festu IAN, se potýkal se špatným zvukem a velkým vedrem. Vystupovat v 16:00 sice na velkém pódiu, ale v krytém stanu, se neukázalo jako velká výhra. Přesto se podařilo kapele do stanu přilákat několik stovek fanoušků a vytvořili nad očekávání příjemnou atmosféru.

Velký taneční mejdan se pak rozpoutal na setu Bingo players v Party Aréně, ta byla zaplněná do posledního místečka a desetitisíce fanoušků bylo na výsost spokojeno, přestože zde bylo v jednu v noci větší vedro než přes den na poledním slunci. Tato taneční party, která trvala do rána, potvrdila - Festival Sziget odstartoval a pojďme si ho užít.

První řádný den festivalu vystoupí Nick Cave & The Bad Seed, Alex Clare, Skunk Anansie, Everything Everything, Chase & Status live, Bat for Lashes a desítky dalších.

Nonstop týden plný zábavy se koná od 5. do 12. srpna v Budapešti. www.szigetfestival.cz, nebo na http://www.facebook.com/SzigetCZ.

Za Sziget festival
Přemysl Štěpánek

po 5. srpen 2013
Ostrov Sziget, Budapešť
Sziget festival se koná v maďarské metropoli Budapešť na ostrově Óbudai. V roce...