UK/UH: Britské dny s „austenkou“ a Hammer Films

UK/UH: Britské dny s „austenkou“ a Hammer Films

Velkou Británii a Uherské Hradiště pojí od roku 1995 pravidelné přehlídky ostrovní kinematografie a kultury. Po tříleté pauze v pořádání Britského semináře a loňském nultém ročníku restartované verze, se přehlídka opět vrací v nové podobě pod názvem UK/UH: Dny britského filmu a kultury. Od 90. let se ráz akce, která je nyní pořádána i pro méně zasvěcené milovníky Spojeného království, změnil a přizpůsobil nové době. Hlavní principy dramaturgie však zůstaly zachovány. Letošní diváci se seznámí hned se dvěma zdánlivě kontrastními tématy britské kultury – silnými ženami z románů přední britské spisovatelky Jane Austenové a maskulinními monstry studia Hammer Films. Přehlídka se koná tradičně v zimním čase 26. – 29. listopadu. V plánu jsou i speciální projekce pro hradišťské školáky, zimní kino a bohatý doprovodný program. 

Dramaturg Jan Jílek komentuje letošní ročník přehlídky následovně: „Naší základní snahou bylo vytvoření dramaturgicky jasně uchopené a čitelné akce, která bude vycházet ze dvou základních programových sekcí a bude doplněna rozmanitým doprovodným programem a vhodnými hosty. Jane Austenová je v dějinách (nejen britské) literatury naprosto výjimečným fenoménem, neboť představuje autorku, k jejímuž dílu se již více než 200 let vrací nové a nové generace čtenářů fascinované univerzálností sdělení, vtipem a neustále aktualizovanou „moderností“. Jane Austenová byla chic pro naše prababičky, je top autorkou pro nás a bude čtena i našimi pravnoučaty. Program přehlídky představí zásadní i méně známé austenovské adaptace, stejně jako snímky reagující na její život i následný kultovní status. Studio Hammer Films bude prezentováno v žánrově rozmanité kolekci ilustrující vývoj pokleslých žánrů v britské kinematografii a klíčovou roli, kterou v tomto vývoji právě Hammer hrál. Diváci přehlídky tak budou mít jedinečnou možnost objevit dvě různorodé kapitoly z dějin britské kultury a poznat jejich specifika prostřednictvím fascinujících obrazů na velkém plátně.“

Největší filmové lahůdky, které si diváci mohou konečně užít „ve velkém“ na plátně, tvoří především Pýcha a předsudek z roku 1940 v režii Roberta Z. Leonarda, stylová adaptace Mansfieldského sídla z konce 90. let či Smutky slečny Austenové, inspirované životem nestárnoucí spisovatelky. Z dílny studia Hammer uvedou kina největší klasiku Dracula, zpracovanou dvorním režisérem Terencem Fisherem. Z výběru dosud potvrzených filmů vyčnívá také snímek Milion let před Kristem, který proslavil především sexbombu 60. let Raquel Welch. Její postava v kožených bikinách se stala jednou z ikon světové kinematografie. 

Britská přehlídka není jen o filmech. V pátek a sobotu se mohou diváci potkat v „letňáku“ za kinem a naladit se na festival filmy Perný den či Amy, horkým čajem nebo svařákem. Hradiště navštíví jedna z nejprogresivnějších domácích umělkyň současnosti, držitelka prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, Kateřina Šedá. Vystavovala v mnoha zemích světa (například ve světoznámé londýnské Tate Gallery) a její poslední projekty jsou úzce propojeny s kulturou a kontextem Velké Británie. V Uherském Hradišti představí svůj zatím poslední projekt Bedřichovice nad Temží, v rámci kterého byla typická moravská vesnice „přestěhována“ do Londýna a do Bedřichovic přeneseny prvky současného Londýna. Přední český dokumentarista a autor snímků Nonstop, Rock života či František svého druhu, Hradišťan Jan Gogola, představí na přehlídce svůj autorský dokument s názvem Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus, jenž mapuje první část projektu Bedřichovice nad Temží.

Slavnostní zahájení obstará speciální program Obtuse Angles – propojení klasické hudby a úryvků němých filmů z dějin britského filmu v podání brněnských hudebníků, večer se pak v klubu Mír představí mladá úspěšná kapela Ghost of You. Na programu spolupracují kina i se Slováckým divadlem, které přizpůsobí svoji dramaturgii a do repertoáru po dobu konání přehlídky nasadí britské hry. Herci Slováckého divadla se navíc sejdou v městské knihovně na tematickém autorském čtení z děl Jane Austenové či hororových klasik. V sobotu a neděli bude v prostorách kina též otevřená animační dílna Mateje Mazáka. V nedělním odpoledni nemusejí účastníci akce odjíždět s prázdnou - v závěru přehlídky je čeká populární „blešák“ v british stylu, při kterém si pochutnají na typickém Sunday roastu.

AKREDITACE

ČT + PÁ | 200 Kč / 180 Kč / 150 Kč

SO | 200 Kč / 180 Kč / 150 Kč

NE | 200 Kč / 180 Kč / 150 Kč

ČT–NE | 500 Kč / 450 Kč / 400 Kč

Zlevněná akreditace platí pro členy filmových klubů (AČFK i ASFK), studenty a seniory nad 60 let. Sleva 10 % po předložení 5 ks speciálních kuponů UK/UH z LFŠ 2015. Slevy nelze kombinovat.

Prokázání slevy bude vyžadováno při převzetí akreditace.

Čt 26. listopad 2015
, Uherské Hradiště
Po tříleté odmlce, způsobené generální rekonstrukcí kina Hvězda, proměnami ve fi...