V neděli 7. 8. se zavřely brány Sázavafestu v Benešově u Prahy

Skončil 11. ročník Sázavafestu, který se letos poprvé konal v Benešově u Prahy. Právě místo konání bylo pro festival zatěžkávací zkouškou. Organizátoři festivalu mají na přes rok o čem přemýšlet, aby vychytali mouchy, které se s novým areálem objevily. Největším zádrhelem letošního ročníku se stalo stanové městečko, jehož kapacita byla nedostatečná již po několika hodinách, co se otevřel festivalový areál. „Přiznáváme se, že zájem o stanové městečko jsme čekali menší a spíše jsme předpokládali využití vlakového spojení Benešov-Praha. Nicméně jsme se snažili na danou situaci ihned zareagovat a vybudovat náhradní kempy, ale bohužel i tak muselo mnoho lidí několik hodin čekat, než se mohli ubytovat,“ vysvětlil Pavel Kloupar, ředitel a šéfdramaturg festivalu. Další Klouparova omluva je směrem k obchodu se smíšeným zbožím, který byl avizován a měl být právě ve stanovém městečku. „Kvůli podmínkám, které v městečku byly, nám Krajská hygienická stanice tento plán zavrhla. Pevně doufáme, že to pro mnohé nebyl velký problém a že tuto službu dobře zastalo samo město a jeho prodejny a že tyto nepříjemnosti vyvážil hudební i nehudební program.“ Na příští ročník Sázavafestu Kloupar přislíbil lepší zázemí pro návštěvníky a minimálně stejně nabitý program, jaký nabídl letošní line-up. Podle ohlasů fanoušků byl výběr kapel perfektní, koncerty začínaly ve stanovený čas a ke změně programu došlo pouze jednou, když v pátek nedorazila kapela Mandrage, protože jim onemocněl jeden člen kapely.

Hvězdy festivalu
Do extáze a fanouškovského šílenství dostalo v sobotu večer přítomné ženské osazenstvo duo Hurts z Manchesteru. Tato současná elektropopová špička byla hvězdou programu a Theo s Adamem předvedli opravdu vynikající vystoupení. Přehráli své loňské album Happiness, přidali pár dalších písniček, házeli divákům během vystoupení růže a pozdravili je v češtině. Na příští rok chystá kapela nové album, na které se jim daří skládat písničky. „Pořád jsme tvrdili, že budeme skládat, až se opět dostaneme do deprese. Nedávno jsme ale zjistili, že už to zase jde. Zrovna jsme začali,“ dodal Adam. Pro sběratele kuriozit není jistě bez zajímavosti, že dvojice se přiznala, že na jejím rideru byl požadavek na vyzdobení šatny plakáty s českými a zahraničními modelkami. Nepodařilo se ale zjistit, jaké konkrétní tváře jejich stěny zdobily.

Při vší úctě ke všem písničkám, které již na letošním Sázavafestu v Benešově u Prahy zazněly, největší hity byly ke slyšení v pátek večer. Přivezla je německá popová skupina Alphaville, která na Sázavafestu vystoupila v osm hodin večer. Těžko může být sporu o tom, že by někdo jiný na letošním festivalu zazpíval písničky slavnější, časem prověřenější, celosvětově prodávanější a vůbec populárnější. Pecka Big In Japan a hit Forever Young dostaly diváky do varu! Po koncertu si zpěvák Sotva Marian Gold pochvaloval atmosféru koncertu a skvěle naladěné publikum: „Bylo to skvělé. Užili jsme si to. Lidi vypadali, že se baví, a zpívali. Jsem opravdu spokojený.“

Mladá britská trojice, která si říká The Subways, se ukázala jako velmi sympatická a přívětivá kapela. Billy, Charlotte a Josh ochotně dávali rozhovory, fotili se s fanoušky a celé odpoledne strávili ve festivalovém areálu, než jako poslední vystoupili na Sázavafest Stagi a zakončili tak letošní festival. „Pokaždé když jedeme do Evropy, klademe našemu manažerovi na srdce, že určitě musíme navštívit Prahu! Lucerna Music Bar je možná můj úplně nejoblíbenější klub na světě,“ vyprávěl nadšený zpěvák a kytarista Billy Lunn při sobotním rozhovoru na Sázavafestu. Atmosféra zdejších koncertů podle britských hudebníků nikdy nezklame. 19. září vydává kapela své třetí album, které se bude jmenovat Money And Celebrity.

Z dalších kapel, které roztančily a rozezpívaly fanoušky, byly britští Kosheen a Belleruche, němečtí Irie Révoltés, Nouvelle Vague z Francie a další zahraniční skupiny, které na festival zavítaly.

I na Duha stagi bylo plno a diváci si užívali skladby svých oblíbenců. Páteční večer jistě patřil Nightwork, jejichž vystoupení také ukázalo, že nachlazení, které si formace odnesla ze svého dvoudenního pobytu ve výběhu v zoologické zahradě v Praze, je ta tam. Diváky jistě nejvíce pobavilo, když na pódium přiběhla asi tříletá holčička, která „zapařila“ s Vojtou Dykem.

Sobotní slunečné odpoledne rozproudila kapela UDG, kterou fanoušci nechtěli nechat odejít, a dále zpěvák Tomáš Klus, který opět improvizoval na stagi a dokázal zaplnit prostor pod pódiem až k vzdáleným stánkům s občerstvením.

K dalším vynikajícím vystoupením se po právu řádí koncerty Dana Bárty a Dary Rolins, Monkey Business, J.A.R. a Tata Bojs, tito interpreti skvěle pobavili, roztančili a rozezpívali publikum.

Festivalu přálo celou dobu pěkné počasí a do areálu zavítalo na 17 tisíc návštěvníků. Čtvrteční vstup zdarma využili především Benešovští, kterým se například představily kapely Rybičky 48, Sto zvířat a Wohnout, v Balbínce je rozesmál Jiří Schmitzer.

Organizátoři začínají vyhodnocovat letošní ročník a věří, že se s návštěvníky opět za rok potkají v areálu Zelený ostrov na 12. ročníku Sázavafestu.

Více informací o průběhu festivalu se dočtete na www.sazavafest.cz

Čt 4. srpen 2011
Zelený ostrov, Benešov u Prahy
11. ročník multikulturního festivalu.