Včera byl zahájen festival Jazznění v Kaštanu

Včera byl zahájen festival Jazznění v Kaštanu

Festival jazzové hudby v Kaštanu s poetickým názvem Jazznění představí ryze česká jména a na své si přijdou milovníci klasičtějšího jazzu i příznivci žánrových přesahů a experimentů.

První festivalový den uslyšíme v hlavní roli piano a celý program Jazznění otevře jeden z nejvýznamnějších českých pianistů současnosti Vojtěch Procházka. Nechme se překvapit, zda své vystoupení pojme čistě akusticky nebo ne, v každém případě však bude experimentovat! Do klidnějších vod, pevněji ukotvených v jazzové tradici, nás poté zavede Martin Brunner Trio. A návštěvníkovi se nabízí jedinečná možnost srovnat naprosto rozdílné přístupy k jednomu nástroji.

Následující dva večery zahájí představitelé nejmladší generace jazzové kytary. Tomáš Mika si posluchače získá svým smyslem pro humor a žánrovým nadhledem, Deep-m-ocean je pak zavedou do svých vlastních hudebních vesmírů inspirovaných např. tvorbou Avishaie Cohena či Kurta Rosenwinkela. Následovat je na pódiu budou silné osobnosti české jazzové scény: všestranný, nejen jazzový, hudebník Tomáš Sýkora se svým projektem Nedaba a Ondřej Štveráček, pojem a osobnost přesahující dalece hranice české scény, který se v kvartetu obklopil neméně výraznými osobnostmi světového jazzu.

Závěr letošního Jazznění bude experimentálnější. Osobité skladby Lucie Páchové v jejím nezaměnitelném podání představí skupina Talaqpo a skupina SWOMP, kterou založil při studiích na JAMU Michal Wróblewski, v Praze poprvé předvede své kompozice silně ovlivněné minimalismem Stevea Reicha.

Program festivalu doplní workshop a výstava. Před nedělním koncertem členové skupiny SWOMP (tři z nich jsou pedagogové brněnské JAMU) zasvětí návštěvníky do možností a způsobů práce se zvukem, rytmem a kompozicí. V roli výtvarníka se návštěvníkům představí Marcel Bárta výstavou nazvanou PRO ZA TÍM (o světle, tichu a jiných věcech). Jeho nejnovější obrazy se většinou pohybují jen v bílošedých tónech, vznikají za spolupráce papíru, světla a jeho odrazu. Jejich společným jmenovatelem je ticho, světlo a prostor, tyto dnes stále vzácnější jevy.

www.kastan.cz