Nothing Sad

Nothing Sad

Vstupenky

Prodej vstupenek byl ukončen.

Informace o představení

Taneční hra inspirovaná esejí astronoma J. Keplera O šestiúhelné sněhové vločce – poutavé čtení o ničem, hrou s gravitací a organizací.
Co dává věcem jejich tvar? Jak darovat krásu, která se objeví, aby se vzápětí rozplynula? Byla tady vůbec?
Johannes Kepler je znám coby astronom – pozoroval, počítal a vysvětloval pohyb nebeských těles. Během svého pražského pobytu však napsal také pojednání o sněhové vločce. O šestiúhelné sněhové vločce – poutavé čtení o „ničem“ – tato esej z roku 1611 byla novoročním darem Keplerovu mecenáši Janu Matoušovi Wackerovi. Jedním z témat bylo také nic. Jak darovat něco co je nic? Co všechno je nicotné, bezcenné? Částečka prachu, jiskra, dým? Astronom Kepler jde přes Karlův most a v ten moment na něj dopadne sněhová vločka. Kepler zkoumá vločky pouhým zrakem. Zjistí, že každá vločka má šesterečnou symetrii, přičemž ani jedna není totožná s druhou, vznikly z kapky vody a najednou jsou pryč. „Co je to za sílu, která věcem dává jejich tvar? A proč zrovna takový tvar? Jaká hříčka přírody, dokonalá šestiúhelná symetrie s paprsky, přesto jen dočasná, tající okamžitě po svém zrodu. Krása, která se objeví, aby se vzápětí rozplynula. Byla tady vůbec?“
Představení se inspiruje Keplerovou esejí, fyzičností, architekturou a symetrií, stejně jako vločkami, hrou, estetikou i hledáním smysluplnosti. Fyzikální zákony a chemie určují náš svět, stejně jako nás utváří naše minulost a paměť. Energie rozvíří vlnové délky jak tance, tak představivosti. Pohyb, tělo, tanec vnímáme v daném okamžiku – je tu a najednou není, zmizí navždy pryč. Existoval vůbec? Tři těla v prostoru, jejich náhlé uspořádání, neustálá změna hmoty a tvarů jako spouštěč vzpomínek, emocí a obrazů. Kolik života můžeme vtlačit do jediného zamrzlého okamžiku?

Účinkující

  • VerTeDance

Místo konání

Moving Station – JOHAN
Most Ivana Magora Jirouse 2, Plzeň, CZ
najít ubytování

Naplánovat trasu

Další akce

Více akcí
Eddie Izzard
Divadlo
Eddie Izzard
Čt 18. dubna 2019, Kongresové centrum Praha Praha, cz
Jimmy Carr
Divadlo
Jimmy Carr
St 6. března 2019, Kongresové centrum Praha Praha, cz