Savina Yannatou

Savina Yannatou

Vstupenky

Prodej vstupenek byl ukočen

Informace o koncertu

Savina Yannatou & Primavera en Salonico - Songs of Thessaloniki Zpěvačka, která talentem i šíří repertoáru představuje světový unikát. Hlásí se k Leonardu Cohenovi, katalánské sopranistce Monserrat Figueras i k hlasovým inovacím Diamandy Galás, její alba vydává renomovaná jazzová značka ECM. Studovala klasický zpěv, natáčela barokní i soudobou hudbu, ale když je potřeba, na vše zapomene a zpívá jak neškolená vesničanka. Repertoár si vybírá s pečlivostí hudebního archeologa. Jsou v něm písně sefardských Židů, před pěti sty lety odsunutými ze Španělska, "řecké blues" rebetiko i skladby z Korsiky, Maroka a Libanonu. Stejným unikátem je kapela, která čerpá z lidových kořenů s jazzovou virtuozitou i improvizační fantazií.
-----------
Jak se vlastně dostane stylově nezařaditelná zpěvačka z jihu Evropy na exkluzivní jazzovou značku? Způsobilo to album Terra nostra, původně vydané na lokální řecké značce Lyra. Jednalo se o živou nahrávku - a preciznost zpěvu i kapely natolik okouzlila Manfreda Eichera, ředitele ECM, že učinil zcela výjimečnou nabídku: album převzal bez jakýchkoli výhrad. Preciznost a autentičnost je ovšem pro zpěvačku samozřejmostí. Když o dva roky dříve Savina Yannatou připravovala album Mediterranea, vydala se v Aténách mezi přistěhovalce a hledala učitele, kteří by ji zaškolili do celkem 14 jazyků a dialektů, jimiž na albu zpívá. Na čtvrtém a zatím posledním albu vydaném ECM, Songs of Thessaloniki, se Eicher podílel jako producent. Skladby čerpají z historie Soluně, města označovaného za balkánský Jeruzalém, které bylo po tisíciletí tavícím kotlíkem kultur a národností. Savina Yannatou ovládá široký rejstřík hlasových technik, včetně hrdelního zpěvu či experimentálních disciplin, které se naučila od své krajanky Diamandy Galás. Vedle byzantské hudby studovala i na prestižní londýnské škole Guildhall School of Music and Drama, a spolupracovala s řadou avantgardních hudebníků, včetně Damo Suzukiho z německé skupiny Can. Roku 1993 založila skupinu s italským názvem Primavera en Salonico, tedy Jaro v Soluni. Její hráči čerpají jak z evropské klasiky, byzantské a řecké hudby, tak i ze stylů Středního východu, čemuž odpovídá kombinace západních nástrojů (kytara. housle, kontrabas) s východními: nejrůznější perkuse, citera kanun i flétna nai. Úroveň ansámblu je pozoruhodná i v tvrdé řecké konkurenci. Kapelník Kostas Vomvolos vysvětluje: "My nejsme lidoví muzikanti z vesnice, hrajeme lidovou hudbu stejně jako se hraje jazz a vytváříme styl, který vychází z tradice. Náš houslista vystudoval konzervatoř, ale když vystupuje s námi, pohybuje se v orientálních tónových řadách a na smyčec tlačí mnohem silněji, než kdyby hrál klasiku."
"Savina Yannatou zpívá jako anděl i démon, jako lesní víla i meluzína profukující starým domem," píše o zpěvačce kritika. "Doprovází ji šest dokonale sehraných muzikantů a ti spojují kvality improvizujících sólistů s flexibilitou ansámblových hráčů, kteří více poslouchají než hrají. Celý sál poslouchá s napětím."

Lineup

Místo konání

Palác Akropolis
Kubelíkova 27, Praha, CZ
najít ubytování

Naplánovat trasu

Ohodnoť akci jako první

Videa

Další akce

Více akcí
The Breeders
Koncert, Rock, Pop
The Breeders
St 14. listopad 2018, Lucerna Music Bar Praha, cz
Anti-Flag + Silverstein + další
Koncert, Metal, Punk
Anti-Flag + Silverstein + další
Ne 14. říjen 2018, Meetfactory Praha, cz
Shania Twain
Koncert
Shania Twain
So 6. říjen 2018, O2 Arena Praha, cz
George Ezra
Koncert, Folk, Rock
George Ezra
Po 22. říjen 2018, Forum Karlín Praha, cz
How To Dress Well
Koncert, Elektro, Pop
How To Dress Well
Po 22. říjen 2018, Café V Lese Praha, cz
Seafret
Koncert, Folk, Pop
Seafret
Čt 18. říjen 2018, Fléda Brno, cz
Honne
Koncert, Elektro, Pop
Honne
Čt 8. listopad 2018, Rock Café Praha, cz
[loveit] sound: Pouya
Koncert
[loveit] sound: Pouya
Ne 7. říjen 2018, Roxy Praha, cz
Hlavní strana Koncerty Palác Akropolis Savina Yannatou