Savina Yannatou

Vstupenky

Prodej vstupenek byl ukončen.

Informace o koncertu

Savina Yannatou & Primavera en Salonico - Songs of Thessaloniki Zpěvačka, která talentem i šíří repertoáru představuje světový unikát. Hlásí se k Leonardu Cohenovi, katalánské sopranistce Monserrat Figueras i k hlasovým inovacím Diamandy Galás, její alba vydává renomovaná jazzová značka ECM. Studovala klasický zpěv, natáčela barokní i soudobou hudbu, ale když je potřeba, na vše zapomene a zpívá jak neškolená vesničanka. Repertoár si vybírá s pečlivostí hudebního archeologa. Jsou v něm písně sefardských Židů, před pěti sty lety odsunutými ze Španělska, "řecké blues" rebetiko i skladby z Korsiky, Maroka a Libanonu. Stejným unikátem je kapela, která čerpá z lidových kořenů s jazzovou virtuozitou i improvizační fantazií.
-----------
Jak se vlastně dostane stylově nezařaditelná zpěvačka z jihu Evropy na exkluzivní jazzovou značku? Způsobilo to album Terra nostra, původně vydané na lokální řecké značce Lyra. Jednalo se o živou nahrávku - a preciznost zpěvu i kapely natolik okouzlila Manfreda Eichera, ředitele ECM, že učinil zcela výjimečnou nabídku: album převzal bez jakýchkoli výhrad. Preciznost a autentičnost je ovšem pro zpěvačku samozřejmostí. Když o dva roky dříve Savina Yannatou připravovala album Mediterranea, vydala se v Aténách mezi přistěhovalce a hledala učitele, kteří by ji zaškolili do celkem 14 jazyků a dialektů, jimiž na albu zpívá. Na čtvrtém a zatím posledním albu vydaném ECM, Songs of Thessaloniki, se Eicher podílel jako producent. Skladby čerpají z historie Soluně, města označovaného za balkánský Jeruzalém, které bylo po tisíciletí tavícím kotlíkem kultur a národností. Savina Yannatou ovládá široký rejstřík hlasových technik, včetně hrdelního zpěvu či experimentálních disciplin, které se naučila od své krajanky Diamandy Galás. Vedle byzantské hudby studovala i na prestižní londýnské škole Guildhall School of Music and Drama, a spolupracovala s řadou avantgardních hudebníků, včetně Damo Suzukiho z německé skupiny Can. Roku 1993 založila skupinu s italským názvem Primavera en Salonico, tedy Jaro v Soluni. Její hráči čerpají jak z evropské klasiky, byzantské a řecké hudby, tak i ze stylů Středního východu, čemuž odpovídá kombinace západních nástrojů (kytara. housle, kontrabas) s východními: nejrůznější perkuse, citera kanun i flétna nai. Úroveň ansámblu je pozoruhodná i v tvrdé řecké konkurenci. Kapelník Kostas Vomvolos vysvětluje: "My nejsme lidoví muzikanti z vesnice, hrajeme lidovou hudbu stejně jako se hraje jazz a vytváříme styl, který vychází z tradice. Náš houslista vystudoval konzervatoř, ale když vystupuje s námi, pohybuje se v orientálních tónových řadách a na smyčec tlačí mnohem silněji, než kdyby hrál klasiku."
"Savina Yannatou zpívá jako anděl i démon, jako lesní víla i meluzína profukující starým domem," píše o zpěvačce kritika. "Doprovází ji šest dokonale sehraných muzikantů a ti spojují kvality improvizujících sólistů s flexibilitou ansámblových hráčů, kteří více poslouchají než hrají. Celý sál poslouchá s napětím."

Lineup / Vystupující interpreti

Místo konání

Další akce

Více akcí
Emma Smetana + Emma Drobná
Koncert, Pop
Emma Smetana + Emma Drobná
Čt 6. prosince 2018, MMC Bratislava Bratislava, sk
The Briefs
Koncert, Pop, Punk
The Briefs
St 5. prosince 2018, Rock Café Praha, cz
Royal Republic
Koncert, Rock
Royal Republic
St 27. března 2019, Velký sál Lucerna Praha, cz
Tolstoys + Humdrum Lighthouse
Koncert, Pop, Punk
Tolstoys + Humdrum Lighthouse
Pá 26. října 2018, Café V Lese Praha, cz

Tolstoys

Alex Vargas
Koncert, Rock
Alex Vargas
Ne 20. ledna 2019, Chapeau Rouge Praha, cz
Superorganism
Koncert, Pop
Superorganism
Po 12. listopadu 2018, Futurum Music Bar Praha, cz
Slaves + support
Koncert, Punk, Rock
Slaves + support
St 24. října 2018, Roxy Praha, cz

Slaves

Hlavní strana Koncerty Palác Akropolis Savina Yannatou