Slavnosti brambor 2016

Slavnosti brambor 2016

Slavnosti brambor 2016

so 1. — ne 2. říjen 2016 uskutečněná akce
Centrum Eden Najít ubytování
Nový Dvůr 318, Bystřice nad Perštejnem
Jak se vám akce líbila? Ohodnoťte ji.
Informace o akci

Slavnosti brambor začnou sobotu v 9:30 otevřením areálu, uvítáním návštěvníků a přednáškou pracovníků z Výzkumného ústavu bramborářského, kteří představí bramborové odrůdy a praktické rady a tipy na jejich pěstování. Součástí programu budou vstupy profesionálního kuchaře, který na pódiu připraví netradiční pokrmy z hlavní plodiny dne. Návštěvníci pak sami ochutnají výsledek a odnesou si domů několik zajímavých receptů. Chybět nebude ani soutěž jedlíků, ve které se pokusí obhájit své loňské vítězství maxijedlík Jarda Němec z Bystrého. V areálu centra Eden budou po celý víkend probíhat tradiční trhy, které mimo řemeslných stánků nabídnou i bramborové speciality. Návštěvníci tak ochutnají bramborový tatarák, bramborové lokše se sádlem nebo pečené zámecké brambůrky. K zakoupení budou brambory z letošní sklizně, farmářské produkty i domácí mošt.

 Pro návštěvníky je už uvařena i várka speciálního bramborového piva značky Mittrowsky, které momentálně zraje v tancích. „Toto pivo vaříme pouze a jenom na Slavnosti brambor a jeho obliba u návštěvníků rok co rok stoupá,“ uvádí sládek místního minipivovaru, Vladimír Vecheta. Podstatou výroby bramborového piva je nahrazení části obilného sladu (ječného, pšeničného) bramborami nebo bramborovým škrobem. „V případě bystřické receptury je objem běžně použitého sladu pouze 50%, druhou polovinu surovin tvoří brambory,“ dodává sládek. Vzhled a chuť piva budou moci návštěvníci posoudit na Slavnostech brambor 1. a 2. října 2016, na které je navařeno 300 l tohoto speciálu o 10° síle.

 Doprovodný program tentokráte zavede návštěvníky do Horácké vesnice, kde bude pro tatínky a kluky všeho věku připravena jízda traktorem a rovnání balíků. Celá rodina se zabaví na bramborové olympiádě, která ověří fyzickou zdatnost všech členů v netradičních disciplínách. A dětský koutek nejen s bramborovými tiskátky potěší hlavně ty nejmenší. Kromě bohatého programu, který Slavnosti brambor nabízejí, se mohou návštěvníci podívat i do celého areálu centra Eden. Ten se skládá z interaktivní expozice Příběh půdy, Panského dvoru, Horácké vesnice s řemeslnými chaloupkami a Ekopavilonu. Přístupná bude též nedaleká farma Eden, kde budou připraveni koně na ježdění. Celý program končí v neděli v 18:00.


Centrum Eden Nový Dvůr 318, Bystřice nad Perštejnem Najít ubytování na Booking.com
pá 15. červen 10:00
Smíchovská náplavka se na tři dny stane dějištěm Slavnosti Cideru, která si za t...
Koupit vstupenky
pá 14. září
Město Znojmo vás srdečně zve k návštěvě Znojemského historického vinobraní 14. –...
Koupit vstupenky

více akcí