Dny Architektury Šumperk 2016

Dny Architektury Šumperk 2016

Dny Architektury Šumperk 2016

wed 28. — sun 2. October 2016, 12:00 uskutočnená akcie
Ako sa vám akcia páčila? Ohodnoťte ju.
Informácie o akcii

Šumperk se poprvé zapojuje do Dnů architektury. Nenechte si ujít jedinečný program plný přednášek, debat, workshopů, ale i legrace a společného setkávání.

ŠUMPERK – DNY ARCHITEKTURY - PROGRAM

STAVBA FESTIVALOVÉHO CENTRA A RELAXZÓNY NA TOČÁKU

Festivalové centrum bude místo odpočinku i potkání se, výchozím bodem tematických vycházek i prostorem dílen dětí. Mimo kavárnu a posezení v originální stavbě z lešení zde bude i velká mapa Šumperka. Přijďte a pomocí post-it lístků nám dejte vědět, kde byste chtěli co zlepšit – podílejte se na podobě svého města, buďte aktivní! Sebrané podněty předáme po skončení festivalu zástupcům našeho města. Festivalové centrum bude s doplňkovým programem otevřené po celou dobu konání Dnů Architektury.

Sraz: 27. 9., 14.00, Točák na Hlavní třídě

_______________

POZNEJ SVŮJ PARK (WORKSHOP)

Tvořivě vzdělávací dílna pro děti mateřských škol pod vedením výtvarníka Jana Pfeiffera a pod záštitou Nadace Proměny.

Co víte o vaší školní zahradě nebo blízkém parku? Jaká místa v nich máte rádi a jaká byste chtěli proměnit? Dílna je volně inspirovaná Zahradou od Jiřího Trnky. Oživuje zvířecí postavy známé z příběhu, s jejichž pomocí děti prozkoumávají prostor své vlastní školní zahrady a jejího nejbližšího okolí. Posilují si díky tomu vnímavost k prostředí, které tvoří důležitou součást jejich života. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: čt 29. 9.,10.00, Smetanovy sady, sraz festivalové centrum a relaxzóna Točák na Hlavní třídě

_______________

OSTROVY (WORKSHOP)

Co je to město? Jak se tvoří, proč a kdo? Existují mezi domy vztahy? Co je a k čemu slouží prostor mezi budovami? Tvořivě vzdělávací dílna pro děti prvního stupně ZŠ pod vedením Ing. arch. Ondřeje Teplého a Ing. arch. Josefa Čevory a pod záštitou otevřené platformy Architekti ve škole.

Město mnohdy působí chaoticky a budí v nás strach. Strach, který pramení z neznalosti a nepochopení. Proto se děti na malou chvíli staly architekty, urbanisty, i dalšími profesemi a všichni společně a naplno se ponořily do plánování a následné realizaci města. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz:

- čt 29. 9.,13.00, festivalové centrum Točák na Hlavní třídě

- pá 30. 9., 13.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě

_______________

FENOMÉN ŠUMPERÁK

Přednáška autorů knihy Šumperák Martiny Mertové a Tomáše Pospěcha, zvláštním hostem bude s laskavým svolením paní Jarmila Kozáková, dcera autora domu - projektanta Josefa Vaňka.

Kdo by jej neznal, alespoň jednou jej nespatřil? O jedinečném fenoménu „rodinného domu typu V“ lidově nazývanému „Šumperák“, který se díky obrovské popularitě a hladu po kvalitním bydlení v individuálním rodinném domě rozšířil po celé republice. Přijďte si poslechnout neuvěřitelný příběh jednoho člověka a jednoho domu a diskutovat o kvalitě bydlení tehdy a dnes.

Sraz: čt 29. 9.,17.00, festivalová základna KOVEX - výšková budova Prametu Šumperk

_______________

PANELSTORY ANEB JAK SE RODÍ SÍDLIŠTĚ + PANELÁK JE KAMARÁD

Věra Chytilová vs. Jan Gogola - satirická sonda do období normalizačního urbanismu vs. bydlení v panelákovém sídliště dnes.

V České republice je asi 65 000 panelových domů, ve kterých má svůj domov třetina obyvatel České republiky. Co je pravda a co je mýtus o bydlení v utilitární a na centimetry promyšlené stavbě z prefabrikátů? Jaká je kvalita kolektivního bydlení dnes?

Sraz: čt 29. 9.,20.00, festivalová základna KOVEX - výšková budova Prametu Šumperk

_______________

NENÍ MĚSTO JAKO MĚSTO (WORKSHOP)

Tvořivě-vzdělávací dílna pro děti mateřských škol pod záštitou Nadace Proměny. Může město vypadat jako slunce nebo jako šachovnice? Proč nejsou všechna města stejná a jak se vlastně utvářejí? Navrhni si svoje ideální město. Děti se hravou formou seznamují se strukturou měst a získávají povědomí o jejich rozdílnosti. Dílna podněcuje zájem dětí o životní prostředí a architekturu. S lektorem si nejprve povídají o tom, z čeho se město skládá, co v něm potřebujeme i jaký význam má ve městě zeleň. Následně si zkusí postavit svoje vlastní město s parky a zahradami. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: pá 30. 9., 10.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě

_______________

DAVID VÁVRA- SHOW O MĚSTĚ A DOMECH

Přednáška one-man-show architekta a herce Davida Vávry. Proč je důležité zajímat se o prostředí kolem sebe, o to, co nás utváří, a co můžeme sami utvářet. Buďme aktivní a vnímaví, bude veselo a dobře! Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: pá 30. 9., 10.00, místo bude upřesněno

_______________

ŠUMPERKEM ZA VĚDOMOSTMI (WORKSHOP)

Zábavně-naučná vycházka pro žáky druhé stupně ZŠ pod vedením zaměstnanců města.Co vím o svém městě? Proč má škola stojí zde a ne jinde? Proč se městu, ve kterém žiji, přezdívá malá Vídeň a co mají všichni pořád s těmi čarodějnicemi? Přijďte se dozvědět, co nevíte, ať máte kamarádům z daleka co vyprávět a čím se pochlubit! Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: pá 30. 9., 9.30 a 12.30, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě

_______________

LIDSKÝ ROZMĚR + DEBATA (PROJEKCE)

Promítání filmu Lidský rozměr a debatu s hosty moderuje architekt Vít Janků.

Film režiséra Andrease M. Dalsgaarda o 40 letech zkušeností s městským plánováním – dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala. Jak docílit, aby se ve městech žilo lépe? Na příkladech několika metropolí film velmi sugestivně ukazuje, v jak živoucí a inspirativní organismus lze města citlivými zásahy proměnit, či naopak jak lze ignorantským přístupem veškerý život v ulicích zabít. Krása těch nejlepších nápadů spočívá v jednoduchosti, nejinak je tomu zde. Filmová pocta vizionářskému urbanistovi Janu Gehlovi. Mezi budovami můžeme vytvořit život.

Sraz: pá 30. 9., 17.00, festivalová základna KOVEX – výšková budova Prametu Šumperk

_______________

ŠUMPERSKÁ PECHA KUCHA NIGHT VOL 3

Večer plný povídání o architektuře, designu s přizvanými hosty.

Sraz: pá 30. 9., 20.20, festivalová základna KOVEX – výšková budova Prametu Šumperk

_______________

MINIKURZ KRESLENÍ ARCHITEKTURY V PLENÉRU (WORKSHOP)

Zanechte své děti s pastelkami, fixami a tužkami našemu lektorovi a hurá na vycházku! Budeme kreslit v terénu, takže něco na sezení a tvrdé desky na papír vezměte s sebou. Kurz povede architekt Radan Volnohradský. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz:

- so 1. 10., 13.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě

- ne 2. 10., 13.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě

_______________

ŠUMPERSKÉ POŠTY

O šumperských poštách a zejména o současné budově s nezvykle řešenou střechou z let 1935–1937, která je unikátní ukázkou meziválečné funkcionalistické architektury v zemi významného architekta Ernsta Wiesnera. Procházka s historičkou Bárou Kaněv. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: so 1. 10., 13.30, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě

_______________

PLÁN + DEBATA (PROJEKCE)

Promítání filmu PLÁN a debatu s režisérem Benjaminem Tučkem a jedním z autorů územního plánu Šumperka docentem Jakubem Kynčlem moderuje architekt Vít Janků. Veřejný prostor, nebo zlatý důl? Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupitelé, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu, jeho následné zrušení po volbách na podzim 2010 a také vznik nového, tzv. Metropolitního územního plánu. Slovo Plán se ve filmu stává metaforou vývoje společnosti a jejího směřování ve 21. století. Film odkrývá motivace občanských aktivit, mechanismy komunální politiky a vliv kapitálu na rozhodování o věcech veřejných. Film Plán přes skepsi panující ve společnosti pátrá po upřímnosti idejí, víře v demokracii a po existenci vize, na níž by se dalo stavět. Přijďte se dozvědět něco o zákulisí vzniku jednoho z nejdůležitějších městských dokumentů, přijďte se seznámit s územním plánem města. K čemu slouží a jak ovlivňuje náš život?

Sraz: so 1. 10., 17.00, festivalová základna KOVEX – výšková budova Prametu Šumperk

_______________

ŠUMNÉ STOPY

Komentovaná přednáška one-man-show architekta a herce Davida Vávry.

Sraz: so 1. 10., 20.00, místo bude upřesněno, viz facebook

_______________

ŠUMPERSKÉ TEXTILKY

O polozapomenutém odvětví textilního průmyslu a po stopách jedné slavné éry města vás provede Radovan Auer, zakládající člen Šumperského okrašlovacího spolku. Přijďte se pyšnit dobovou slávou města a toho, co po sobě zanechala.

Sraz: ne 2. 10., 13.30, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě

_______________

DERNIÉRA

Demontáž festivalové základny – dnes se bude bourat, aby se od zítřka mohlo stavět zase o něco lépe! Vyměníme fotoaparáty, skicáky a sklenice za lopaty, kladiva a krabice - přijďte odpočinout od duševní činnosti!

Sraz: ne 2. 10., 17.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě