Hudební ceny Vinyla 2018: Floex & Tom Hodge + další

Vstupenky

Prodej vstupenek byl ukončen.

Informace o festivalu

Osmé udělování hudebních cen Vinyla proběhne i v roce 2019 v Lucerna Music Baru.
Hudební ceny Vinyla vznikly v roce 2011 s cílem pojmenovat a ocenit důležité počiny v současné české hudbě. Zatímco jiné obory si vypěstovaly důstojné a respektované ceny (Cena Jindřicha Chalupeckého, Magnesia Litera, Ceny Alfréda Radoka,…), hudební scéna podobnou platformu postrádala. Ceny Vinyla se tedy snaží zaplnit toto vakuum. Především však má přispět k k popularizaci hudby, která přes svůj neoddiskutovatelný přínos domácí kultuře, stojí často na okraji zájmu médií i posluchačů.
O desku roku se budou ucházet tyto alba:
  • Čáry života: Stínítko
  • Povodí Ohře: Povodí Ohře
  • Tomáš Palucha: Čaro
Objev roku:
  • Market
  • Bílej kluk
  • Čáry života
Počin roku:
  • Aktivity Wrong
  • Aktivity BCAA system
  • Aktivity ZVUK
Letošní ročník Vinyly je plný reprezentativních položek domácí hudební scény. V kategorii „Deska roku“ se ve všech případech jedná o zkušené muzikanty. Jan Boroš na svém intimním debutu Stínítko zúročil zkušenosti z dnes už neexistujících Fiordmoss. Za kvintetem Povodí Ohře, kteří na eponymním albu bodují svou „kovbojkou po česku“, stojí pětice ostřílených muzikantů vyšlá z kapel Climatizado, Skupina Štěstí, Esgmeq a Esazlesa. Silné kompozice psychedelického rocku na své desce Čaro nabízí kvarteto Tomáš Palucha, které se ještě jako duo ucházelo o Vinylu už před dvěma lety.
„Všichni nominovaní hudebníci mají podobné šance a představují to nejlepší, s čím jsem se letos na klubových i festivalových pódiích v Česku setkal. Současně mám radost z velkého žánrového rozptylu vybraných umělců,“ říká jeden z koordinátorů cen Pavel Uretšlégr.
V klubech i na festivalech letos intenzivně zabodovala také pětice Market, jejichž ambiciózní mix art-rocku, indie a popu na desce Art Star získává stále více příznivců. Producent Bílej kluk vychází z kontextu platformy BCAA, postklubová hudba se u něj rovná koláže tučných beatů, hlášek z japonského anime a kosmických syntezátorových riffů. Také tahle dvě jména společně s Čáry života mají nominace na „Objev roku“.
Platforma BCAA nalezla odezvu také v kategorii „Počin roku“, úspěšná je zejména v posouvání hranic klubové hudby směrem k vizuálnímu aktivismu. Z klubové scény nicméně vychází i další nominovaní, kolektiv promotérů a DJů a umělců působících pod značkou Wrong, kteří intenzivně popularizují „špinavé“ techno. Třetí nominace získali organizátoři aktivit ZVUKu, nezávislé platformy podporující vzdělávání, tvůrčí dialog a realizaci projektů v oblasti elektronické hudby a zvukového umění.
O vítězích Vinyly 2018 rozhodne 23členná porota hlasováním ve druhém kole. Ceny se budou předávat 13. února 2019 na slavnostním večeru v Lucerna Music Baru. Potvrzeno je již vystoupení Floexe a britského producenta Toma Hodge, kteří v triu s Jakubem Tenglerem a virtuálním symfonickým orchestrem zahrají skladby z aktuálního alba A Portrait Of John Doe. Samostatné koncerty na místě odehrají také Market a Čáry života a tradičně pokřtěn bude i výroční vinyl s nominovanými projekty.

Lineup / Program akce

Místo konání

Další akce

Více akcí
Impact Festival 2019
Festival, Metal, Rock
Impact Festival 2019
Út 11. června 2019, Krakov, pl

Alice in Chains, Tool

Isle of Wight Festival 2019
Festival, Rock, Pop
Isle of Wight Festival 2019
Čt 13. — Ne 16. června 2019, Isle of Wight, uk

Biffy Clyro, George Ezra, Noel Gallagher's High Flying Birds

Wilderness Festival 2019
Festival
Wilderness Festival 2019
Čt 1. — Ne 4. srpna 2019, Charlbury, uk
UP Music Festival 2019
Festival, Elektro, House
UP Music Festival 2019
So 13. — Ne 14. července 2019, Praha, cz

Archie Hamilton

Castle Party Festival 2019
Festival
Castle Party Festival 2019
Čt 11. — Ne 14. července 2019, Bolków, pl
Dagmar Music Fest 2019
Festival, Hip-hop, Elektro
Dagmar Music Fest 2019
Pá 15. března 2019, Brno, cz
Burning Man 2019
Festival
Burning Man 2019
Ne 25. — Po 2. září 2019, Black Rock City, us
Zimní Masters of Rock 2019
Festival, Metal
Zimní Masters of Rock 2019
So 23. listopadu 2019, Zlín, cz

Moonspell, Rotting Christ

Hlavní strana Hudební festivaly Hudební ceny Vinyla 2018: Floex & Tom Hodge + další